Oslo. A norvég kormányfő felvetette, hogy országa esetleg „részlegesen” csatlakozhatna a jövőre 25-tagúra bővülő és szerinte „rugalmasabbá” váló Európai Unióhoz, amelyben az integráció talán már nem lesz olyan elmélyült, mint amilyentől a norvégok többsége eddig tartott.
Norvégia „részlegesen” csatlakozna az unióhoz
Kjell Magne Bondevik úgy látja, a soktagú unió „rugalmasabb” lesz, és a részleges tagság azt jelentené, hogy Norvégia nem venne részt minden területen az integrációban. A kormányfő az Aftenposten című oslói lapnak adott interjúban kijelentette: hajlik arra, hogy újból megvizsgálja az EU-csatlakozás kérdését „most, amikor oly sok új állam felvételével az integráció talán nem lesz olyan szoros, mint amilyentől eddig sokan Norvégiában tartottak”.
Bondevik szerint az előállt új helyzet „érdekes távlatokat nyit”, ezért érdemes lenne megvizsgálni, hogy az új helyzetben lehetséges-e az Európai Unió tagjává válni anélkül, hogy a belépő ország részt venne az uniós együttműködés minden formájában. – Máris azt látjuk, hogy egyes tagországok kívül maradtak a személyek szabad mozgását lehetővé tévő schengeni övezetből, mások az eurózónából való kimaradás mellett döntöttek – mutatott rá az olajban gazdag skandináv ország miniszterelnöke.
Az AFP francia hírügynökség szerint az Aftenpostennek adott interjúval Kjell Magne Bondevik megadta a jelet az EU-csatlakozással kapcsolatos norvég álláspont felülvizsgálatához a 2005-ös parlamenti választások előtt.
A kormányfő leszögezte, hogy a(z elutasító) norvég álláspont nincs örökre kőbe vésve, s Oslónak aprólékosan tanulmányoznia kell az Európai Unió természetét, valamint azt, hogy miként befolyásolja azt a bővítés és az új alkotmány.
Az MMI közvéleménykutató-intézet szeptemberi felmérése szerint a norvégok véleménye jelenleg szinte egyenlő arányban oszlik meg az EU-pártiak és az EU-ellenzők között: 38 százaléka utasítja el, míg 37 százaléka pártolja a belépést az Európai Unióba, a fennmaradó hányad pedig tanácstalan.
A norvégok már két népszavazáson is elutasították a belépést az unióba: 1972-ben és 1994-ben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.