<p>Pokolgép okozta az oroszországi vonatszerencsétlenséget, amelynek legalább 26 halálos áldozata és mintegy száz sebesültje van - közölte a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója, miközben állítólag a Combat 18 elnevezésű, a Vér és Becsület katonai szárnyának tartott neonáci szervezet vállalta a felelősséget a merényletért.</p>
Neonácik vállalták az oroszországi robbantást
Dmitrij Medvegyev elnök szombaton videokonferencián tájékozódott a helyzetről, s ekkor mondta Alekszandr Bortnyikov, az FSZP vezetője, hogy a Moszkva és Szentpétervár között közlekedő Nyevszkij expressz kisiklását pokolgép okozta, amelynek hatóereje 7 kilogramm TNT (trinitro-toluol, ismertebb nevén trotil) robbanóanyagnak felelt meg.
A Combat 18-cal kapcsolatos információt a Mozgalom az Illegális Bevándorlás Ellen (DPNI) elnevezésű szélsőjobb szervezet egyik funkcionáriusa tette közzé honlapján, s erről a közönség számos orosz hírportálon értesülhetett. Később azonban a DPNI cáfolta az értesülést, s a nyomozó szervek azt közölték, hogy egyelőre nem rendelkeznek olyan adattal, amely a Combat 18-ra utalna. A Nyevszkij expressz ellen 2007. augusztus 13-án elkövetett - halálos áldozatot nem követelő - hasonló merénylettel kapcsolatban is felmerült a gyanú a neonácikkal szemben, de végül kaukázusiak kerültek az ügyben bíróság elé.
Moszkvában kormánybizottságot hoztak létre a baleset következményeinek felszámolására és a nyomozás menetének követésére: a testület elnöke Viktor Zubkov miniszterelnök-helyettes szombaton már tartott egy videokonferenciát az érintett főhatóságok képviselőivel.
A Moszkva és Szentpétervár között közlekedő expresszvonat péntek este kisiklott a Moszkvától 350 kilométerre északra fekvő Uglovka településnél: a szombat délutáni adatok szerint 26 ember vesztette életét, a sérültek száma több mint 100, de estére már ennél jóval kevesebben voltak kórházban. A szerelvényen 682 utas és 29 főnyi személyzet volt. A vonaton lévők közül 18 ember egyelőre eltűntnek számít, de a hatóságok úgy vélik, hogy ők - de legalábbis közülük sokan - alighanem saját lábukon távoztak a helyszínről, s a televízió útján szólítják fel őket a jelentkezésre név szerint, az utaslista alapján.
A súlyos, de szállítható állapotban lévő sérülteket szombaton estére légi úton moszkvai, illetve szentpétervári kórházakba vitték. Az eredetileg kórházba szállítottak közül azonban sokakat az elsősegély után nyomban elengedtek.
Moszkvába 8, Szentpétervárra 48 súlyos sérültet szállítottak, az utóbbiak között van egy olasz, egy belga és egy azerbajdzsáni állampolgár. Tverbe vittek 24 halottat, és sok családtag a rendelkezésre bocsátott autóbuszokat meg sem várva már elindult, hogy azonosítsa őket. Az érkezőket a helyszínen pszichológusok is várják.
A halálos áldozatok családjait és a sérülteket jelentős segélyben részesíti a kormány és külön az orosz vasúttársaság is.
A Szentpétervár-Moszkva vonalon mintegy 1000 méter hosszúságban károsodtak a sínek. Az esti órákban egy sínpáron megindult a forgalom, és a vasút közlése szerint éjfélre mindkét irányban helyreállítják a síneket. A szakaszon már délben több mint 60 szerelvény állt, de egy részüket elkerülő útvonalakon továbbküldték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.