Nemzetállam és autonómiaigény

Bukarest. Az alkotmánymódosítással kapcsolatos hét végi népszavazás előkészületei mellett a román sajtó továbbra is figyelmet szentel a székelyföldi autonómiamozgalomnak, a helyi székely nemzeti tanácsok megalakulása körüli fejleményeknek.

Bukarest. Az alkotmánymódosítással kapcsolatos hét végi népszavazás előkészületei mellett a román sajtó továbbra is figyelmet szentel a székelyföldi autonómiamozgalomnak, a helyi székely nemzeti tanácsok megalakulása körüli fejleményeknek. A Ziua napilapban Adrian Severin, az EBESZ parlamenti közgyűlésének tiszteletbeli elnöki tisztségét betöltő kormánypárti (PSD) politikus rámutatott: bár a román nemzetállam etnikai elvekre épülve jött létre, a mai román alkotmányban rögzített nemzetállam fogalom tartalmában alapvetően megváltozott. Ez a fogalom már nem azt fejezi ki, hogy Romániában a román etnikum az állam domináns eleme – vélte Severin, majd leszögezte: mai értelemben a román alkotmánybeli nemzetállam fogalomnak kizárólag polgári értelme van, amely az államot a polgári román nemzet intézményeként jelöli. Olyan nemzetnek az államaként, amely nemzet egyidejűleg sokszínű is. Severin arra a következtetésre jutott, hogy az egységesülő Európában, amely „a történelem és a földrajz összebékülését hozó politikai entitássá válik”, s „amikor a határok spiritualizálódnak”, a kisebbségi jogok pedig nem „egy domináns többséggel szemben és egy adott területhez kapcsolódva fogalmazódnak meg”, az etnikai elvű területi autonómia „ésszerűtlen, megvalósíthatatlan, fölösleges, s ezért megengedhetetlen”.

Ugyanakkor a közismert román emberjogi aktivista és neves politológus, Gabriel Andreescu a sajtóhoz eljuttatott és a Romániai Magyar Szó által is ismertetett észrevételeiben felszólította a hátrányos megkülönböztetés elleni romániai tanácsot: hivatalból járjon el azok ellen, akik Fodor Imrét, Marosvásárhely alpolgármesterét és társait zaklatták a Székelyföld autonómiáját propagáló plakátok miatt. Andreescu felhívta a figyelmet arra, hogy a román alkotmány és a nemzetközi dokumentumok értelmében bármely népcsoportnak joga van a „belső önrendelkezéshez”, ami nem azonos a puszta „önrendelkezéssel”, hiszen az első a széles körű kulturális és adminisztratív önrendelkezést, a második a szecessziót jelenti. Andreescu hangsúlyozta: a Székely Nemzeti Tanács létrehozását kezdeményező bizottság, a szervezők akciója nem ellenkezik az alkotmány előírásaival, hiszen nem veszélyezteti az ország szuverenitását, területi egységét vagy függetlenségét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?