<p>Sigmar Gabriel német alkancellár vasárnap Teheránban felajánlotta Németország közvetítését Irán és Izrael feszült viszonyának enyhítése érdekében.</p>
Németország közvetítene Irán és Izrael között
Teherán |
Háromnapos iráni látogatásának kezdetén, német és iráni üzletemberek előtt beszélve az alkancellár és egyben gazdasági miniszter leszögezte: aki Németországgal tartós kapcsolatokra törekszik, "nem kérdőjelezheti meg politikailag Izrael létezési jogát". Sigmar Gabriel az első vezető nyugati politikus, aki Teheránba látogatott azóta, hogy Irán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) Bécsben megkötötték a történelminek értékelt nukleáris megállapodást. Az egyezséggel a nemzetközi közösség azt igyekszik szavatolni, hogy az iráni atomprogram kizárólag békés célokat szolgáljon, amiért cserébe fokozatosan feloldják a perzsa állam elleni szankciókat. Izrael elutasítja a bécsi megállapodást, amelyet erélytelennek tart. Gabriel úgy nyilatkozott, hogy látogatásának célja nem csupán a német gazdaság által remélt milliárdos üzletekről szól, legfontosabb üzenete az, hogy mindenkinek, így Iránnak is megéri a békés megegyezés, az atomfegyverről való lemondás. Sigmar Gabrielt hétfőn fogadja Haszan Róháni iráni elnök. A német küldöttség hétfőn az iráni kormány három miniszterével is találkozik. A német alkancellárt számos üzletember kísérte el Teheránba. A német ipari és kereskedelmi kamara számítása szerint az Iránba irányuló német export négy év alatt a 2014-es 2,39 milliárd euróról 10 milliárd euróra bővülhet, vagyis több mint megnégyszereződhet. Német kormánytag 13 éve nem járt Iránban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.