Német és amerikai lapok Schmitt Pál plágiumügyéről

<p>Német és amerikai lapok is foglalkoztak csütörtökön Schmitt Pál köztársasági elnök kisdoktori dolgozatát vizsgáló bizottság kedden nyilvánosságra hozott összefoglalójával.</p>

"Schmitt Pál magyar elnök visszautasította a lemondást, miután hírneve csorbát szenvedett azzal, hogy egyeteme megerősítette: doktori dolgozatának jelentős részét másolta 1992-ben" - így foglalta össze a magyar államfővel kapcsolatos friss történéseket a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti napilap európai kiadása.

A lap megírta, hogy a politikai ellenzék, valamint különböző diák- és oktatói körök Schmitt lemondását követelik. Az államfő - olvasható  a cikkben - az internetezők kedvenc céltáblája lett, és olyan képletekkel gúnyolják, mint például Ph+D = (Ctrl+C) + (Ctrl+V). A WSJ utalt azokra korábbi esetekre is, amikor Schmitt Pál hivatala vagy maga a köztársasági elnök nyelvtani hibákat követett el nyilvánosan. Az amerikai lap ismertette, hogy a Fidesz tömör nyilatkozatban minősítette lezártnak az ügyet, Schmitt pedig hangsúlyozta: egy pillanatig sem gondolta, hogy az esetnek lemondásához kell vezetnie.

A Die Welt német konzervatív lap a véleménycikkeket közlő rovatának Kopfnoten című sorozatában tárgyalta az ügyet. A kifejezés a német közoktatásban szórványosam alkalmazott, a tárgyi tudástól független jellemzők - például a magatartás és a szorgalom - értékelésére szolgáló érdemjegyek csoportjára vonatkozik. A sorozatban lapszámonként 4-5 arcképet közölnek, és ismertetnek a személyekhez kapcsolódó egy-egy aktuális ügyet, eseményt ironikus stílusban, érdemjeggyel értékelve az adott esetet. A magyar köztársasági elnök arcképe alatt egy 5-ös, vagyis a második legrosszabb jegy szerepel. A lap megjegyezte, hogy "most már Magyarországnak is megvan a saját plágiumbotránya". Hozzátette, hogy a bizottság elnöke a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke, e testület tiszteletbeli elnöke pedig Schmitt Pál. "Micsoda véletlen" - írta a Die Welt.

A Berliner Zeitung német baloldali lap a címoldalán közölt kommentárban foglalkozott az üggyel. Frank Herold, a lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó tudósítója A budapesti plagizáló című írásában ugyancsak megjegyezte, hogy a vizsgálóbizottság elnöke egy hónapja a MOB alelnökévé lépett elő, a MOB tiszteletbeli elnöke pedig az államfő. Herold megjegyezte: ha lenne díj, amely a plágium kifejezés "simulékony körülírásáért" járna, akkor a budapesti Semmelweis Egyetem bizottsága megérdemelné azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?