Nem vizsgálják ki a puccsot

Isztambul. A török kormány akadályozza, hogy teljes körű vizsgálat tárja fel az egy évvel ezelőtti puccskísérlet történéseit – jelentette ki tegnap a legnagyobb ellenzéki párt, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) szóvivője.Az ellenzék szerint a kormány akadályozza a teljes körű vizsgálatot.

Isztambul. A török kormány akadályozza, hogy teljes körű vizsgálat tárja fel az egy évvel ezelőtti puccskísérlet történéseit – jelentette ki tegnap a legnagyobb ellenzéki párt, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) szóvivője.

Az ellenzék szerint a kormány akadályozza a teljes körű vizsgálatot. Bülent Tezcan kifejtette, hogy a kormány a puccskísérlet első évfordulóján tartott megemlékezéseket arra használja fel, hogy „meghamisítsa a történelmet”. A török vezetés az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen hitszónokot és Hizmet (Szolgálat) nevű mozgalmát kiáltotta ki a hamvába holt hatalomátvételi kísérlet fő felelősének. Gülen tagadja, hogy köze lett volna a történtekhez. Tezcan szerint a kormányzat akadályozza annak a feltárását, hogy Gülen szervezete miképpen terjesztette ki állítólagos hatalmát a török államapparátusban, s ennek az akadályozásnak a célja a puccskísérlet „politikai oldalának” elkendőzése, és a jelenlegi kormány fedezése.

Tények a puccskísérletről

„A tényeknek a 250 vértanú emlékére tekintettel napvilágot kell látniuk” – húzta alá Bülent Tezcan az AP amerikai hírügynökségnek.

Recep Tayyip Erdogan államfő hajnalban, a történtekre emlékezve erőteljes megtorlást ígért „Törökország ellenségeinek”, beleértve Gülen „hálózatát”, a FETÖ-t és a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezetet. „Tudjuk, kik állnak a FETÖ, a PKK és a többiek mögött – hangsúlyozta Erdogan. – Nem győzhetjük le a királyt, a királynőt és a sejkeket, ha nem verjük le a gyalogokat, a lovakat és a bástyákat. Elsőként ezeknek az árulóknak a fejét fogjuk letépni” – jelentette ki Erdogan, megismételve, hogy támogatja a 2004-ben eltörölt halálbüntetés visszaállítását.

Kemal Kilicdaroglu, a Köztársasági Néppárt vezetője azt követelte, vonják felelősségre azokat, akik lehetővé tették, hogy a puccsisták beszivárogjanak „az állam legérzékenyebb pozícióiba”. „Megsemmisítették az igazságot” – húzta alá az ellenzéki politikus, bírálva a kormányt, amiért az „állandósított” szükségállapot révén rendeleti úton kormányoz, s egyúttal a demokrácia megerősítésére szólított fel.

Az egy évvel ezelőtti puccskísérlet után a török kormány átfogó tisztogatásba kezdett az államapparátusban, eddig több mint 50 ezer embert börtönöztek be, és csaknem 150 ezren veszítették el állásukat.

Elnöki hangüzenet

Törökországban sokan kaptak váratlan hangüzenetet mobiltelefonjukra szombaton este Recep Tayyip Erdogan elnöktől, aki az egy évvel ezelőtti elvetélt puccskísérlet évfordulója alkalmából üdvözölte honfitársait. „Mint államfő, jókívánságaimat szeretném kifejezni Önnek a demokrácia és a nemzeti egység napja alkalmából” – hallható a hangfelvételen, melyet a két legfőbb mobiltelefon-szolgáltató, a Turkcell és Vodafone előfizetői kaptak meg. A felvétel akkor indul, amikor a telefon gazdája fel akar hívni valakit.

Az AFP francia hírügynökség beszámolt arról, hogy ez a váratlan üzenet vegyes fogadtatásra talált a törökök körében, az internetes közösségi oldalakon hozzászólások tömkelegét váltotta ki. Az elnök hívei dicsérték ezt az ötletet, de az ellenzők nem fukarkodtak a bosszús bírálatokkal. „Ez most már sok! Behatolt a telefonunkba is. Rettenetes ez a pasi!” – írta az egyik ellenzéki képviselő.

Halál rájuk!

A halálbüntetés visszaállítása mellett foglalt ismét állást szombaton Isztambulban Erdogan az egy évvel ezelőtti, meghiúsított törökországi puccskísérlet áldozataira emlékezve. A városban az államfő felavatta a hatalomátvételi kísérlet 249 halálos áldozatának tiszteletére emelt Mártírok emlékművét. Ez alkalomból mondott beszédében ismét hangot adott eddig is ismert álláspontjának, mely szerint ha a parlament megszavazná a 2004-ben megszüntetett halálbüntetés visszaállításával kapcsolatos alkotmánymódosítást, feltétlenül aláírná. Úgy fogalmazott: Törökország jogállam, ezért ilyen jogszabálynak a parlamenten keresztül kell átmennie.

Ígérte: „le kell tépni a fejét” mindazoknak, akik a tavalyi államcsínykísérlet felbujtói voltak. Konkrétan megnevezte és egy kalap alá vette a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milíciát, a törökországi kurd szakadár Kurdisztáni Munkáspártot (PKK), a Fethullah Gülen muzulmán hitszónok irányította nemzetközi hálózatot (FETÖ), valamint az Iszlám Állam terrorszervezetet. (MTI/AP/AFP/EFE,/dpa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?