London/Washington. Jelentősen nőtt a feszültség az USA és fontos szövetségese, Szaúd-Arábia között, pedig az Irakkal kapcsolatos rijádi álláspont miatt az utóbbi időben már így is támadtak zavarok a kétoldalú viszonyban.
Nem kell BT-határozat
A brit parlament alsóháza az iraki válságról megrendezett vitában elfogadta a kormány által előterjesztett javaslatot az ENSZ új iraki fegyverzetellenőrzési határozatának támogatásáról. Egyben hatalmas többséggel elutasította az ellenzéki liberálisok javaslatát, hogy a BT újabb határozata nélkül ne indulhasson katonai akció Irak ellen, és brit katonák ne vegyenek részt egy ilyen háborúban a törvényhozás előzetes jóváhagyása nélkül. Ezzel a Washingtont támogató Blair-kabinet lényegében szabad kezet kapott. A várakozásokkal ellentétben Geoff Hoon védelmi miniszter nem ismertette, milyen felkérést kapott a brit kormány az USA-tól egy Irak elleni katonai akció támogatására. Csupán annyit közölt, hogy egyelőre folynak az egyeztetések a brit katonai részvétel nagyságáról.
A The Guardian szerint Jugoszlávia a középpontja azoknak a kelet-európai fegyvercsempészeknek és katonai szakértőknek, akik Szaddám Huszein iraki elnököt létfontosságú berendezésekkel és szakértelemmel látják el, így segítve őt egy Irak elleni amerikai katonai akció meghiúsításában. A brit lap nyugati diplomatákat, délkelet-európai térségbeli elemzőket idézve azt állítja, hogy legkevesebb hét balkáni ország és a Szovjetunió egyes volt tagköztársaságai folytatnak törvénytelen fegyverkereskedelmet Irakkal. (m, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.