Nem európai körülmények

London. Elmarasztalta Görögországot nemzetiségi politikája miatt az Amnesty International (AI). Az emberi jogi szervezet jelentése határ menti lövöldözésekről és fémkonténerekben fogva tartott menekültekről is említést tesz.

London. Elmarasztalta Görögországot nemzetiségi politikája miatt az Amnesty International (AI). Az emberi jogi szervezet jelentése határ menti lövöldözésekről és fémkonténerekben fogva tartott menekültekről is említést tesz.

Bár kevesen kérnek itt menedékjogot, Görögország ideális folyosó az Európai Unióba tartó illegális bevándorlók számára. A görög kormány azt állítja, hogy teljes mértékben elítéli az emberi jogok megsértését, ám az Amnesty International A reflektorfényen kívül című jelentésében kimondja: a görög kormány képtelen hatékonyan fellépni a diszkrimináció ellen.

A minden formában megnyilvánuló diszkrimináció az AI szerint leginkább a társadalom peremén élőket érinti – vagyis a menekülteket, a bevándorlókat, a romákat és más nemzeti kisebbségeket. A jogvédők szerint ez a diszkrimináció legtöbbször magától az államtól származik. A jelentés megállapítja ugyanis: a görög hatóságok nem alkalmazzák az emberi jogok védelmét biztosító nemzetközi törvényeket, sem pedig a menekültügyi folyamattal kapcsolatos rendelkezéseket.

„Az albánok, afgánok, irakiak, pakisztániak ezrével érkeznek menekültként Görögországba. Néhányukat már a határon lelövik, másokat azonnal határsértéssel vádolnak és letartóztatnak, még mielőtt menedékjogot kérhetnének. A letartóztatás során biztosított körülmények az ország egyes részeiben nem európaiak” – állítja a jelentés, amely szerint már a migrációs törvények sem felelnek meg a kívánalmaknak.

A felmérés a romák és más nemzeti kisebbségek helyzetét is taglalja, eközben olyan esetekről is beszámol, amikor bizonyos etnikai csoport tagjait erőszakkal elűzték lakóhelyükről. A bevándorlók pedig esetenként arra panaszkodtak, hogy a görög rendőrség fizikai erőszakot alkalmazott velük szemben.

Az elmúlt években a görög hatóságok több alkalommal is elismerték, hogy nem voltak eléggé hatékonyak a bevándorlók és a kisebbségek jogvédelme ügyében. Ez az Amnesty International szerint önmagában kevés, sőt: ha minden marad a régben, akkor a beismerés hátrányosan érinti az általános társadalmi felfogást ezekkel a csoportokkal szemben, fajgyűlöletet és idegengyűlöletet eltűrő légkört teremt. (eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?