Nem akarják az eurót a brit liberálisok

London |

<p>Látványos gazdaságpolitikai fordulattal feladták a mielőbbi euróövezeti csatlakozást pártoló programjukat a brit Liberális Demokraták, belátva, hogy reménytelen a közös európai valuta elfogadtatása a hazai választókkal. <br />A harmadik legnagyobb brit parlamenti erőnek számító liberális párt politikájának egyik alaptétele volt eddig az euró gyors meghonosítása.</p>

Vince Cable, a liberális frakció nemzetközi tekintélyű gazdaságpolitikusa és pénzügyminiszter-jelöltje azonban a The Observernek, a legnagyobb baloldali vasárnapi brit lapnak a párt éves kongresszusa előtt kijelentette: a Liberális Demokraták már nem törekszenek a közeljövőbeni brit eurócsatlakozásra, és a következő választási kampányban sem fogják előtérbe helyezni ezt a kérdést.
– Ez a hajó elúszott, nincs értelme a tengerbe ugrani és utánaúszni – fogalmazott a neves politikus az interjúban. Hozzátette: értelmetlen lenne az euróövezeti belépésről kilátásba helyezett népszavazás megtartása is, mivel „tökéletesen világos, hogy az megnyerhetetlen”. Cable véleményét alátámasztják a felmérések is: a közvélemény-kutatások egyöntetű kimutatásai szerint a „kontinens” közös pénzét a britek legalább kétharmados többséggel utasítanák el az erről szóló referendumon. Nagy-Britannia a legnagyobb európai uniós gazdaság, amely – még a konzervatív érában hozott döntéssel – önszántából kimaradt a valutaunió alapító országai közül.
A kormányzó brit Munkáspárt, amely 1997-ben földcsuszamlásszerű választási győzelemmel kiütötte a 18 évig országló és az euró meghonosítását azóta is mereven elvető konzervatívokat a hatalomból, maga is meglehetősen bizonytalan programot hirdetett az euró kérdésében. Eszerint a Labour-kormány „elvben” elfogadja a valutauniós csatlakozás gondolatát, de csak akkor, ha teljesülnek bizonyos alapvető pénzügy- és gazdaságpolitikai alapfeltételek. Ezek teljesülése esetére a Munkáspárt népszavazást ígért. Gordon Brown jelenlegi kormányfő azonban, aki korábban tíz évig pénzügyminiszter volt, már évekkel ezelőtt kijelentette, hogy az euró meghonosításáról elvégzett előzetes hatásvizsgálatok a megszabott fő kritériumok legtöbbjében negatív eredménnyel zárultak. Brown ítélete óta nemhogy az euró bevezetéséről, de a népszavazásról sem hallani egy szót sem Londonban; az euró nagy-britanniai bevezetése évek óta nincs a brit politika hivatalos napirendjén. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?