Peking. Az 1989-es Tienanmen-téri diáktüntetések kapcsán bebörtönzöttek szabadon bocsátását követelte a pekingi hatóságoktól a Human Rights Watch. A New York-i központú emberi jogvédő szervezet az események 19. évfordulójának előestéjén tette közzé felhívását.
Nehezedik Kínára a nyomás
Peking. Az 1989-es Tienanmen-téri diáktüntetések kapcsán bebörtönzöttek szabadon bocsátását követelte a pekingi hatóságoktól a Human Rights Watch. A New York-i központú emberi jogvédő szervezet az események 19. évfordulójának előestéjén tette közzé felhívását. Ebben egyúttal azt is követelte, hogy Kína tegye közzé az összecsapásokban megöltek, megsebesültek az utána bebörtönzöttek teljes listáját. Ilyen listákat ugyanis Peking mindeddig nem hozott nyilvánosságra. A Human Rights Watch egy 2004-es adatra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy 130 egykori tüntető még mindig börtönben van. A szervezet sürgette a kínai vezetést, hogy teljesítse az emberi jogi helyzet javítására tett ígéretét a közelgő nyári olimpiai játékok előtt.
Egy másik, hongkongi emberi jogi szervezet azt közölte, mintegy 20 ezer embert tartóztattak le a Tienanmen-téri tüntetések nyomán. Közülük 15 ezer ellen indult eljárás, 70 halálos ítélet született, amiket azonnal végre is hajtottak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.