Nagy-Britannia - egy kísérlet vége és két másik kezdete

<p>Nagy-Britannia 2010-es évét három nagyszabású kísérlet jellemezte: az egyik másfél évtized - és a kezdeti nagy sikereket követő hosszas agónia - után az idén végleg kimúlt, helyette viszont elkezdődött két másik.</p>

Az első, idén véget ért, Tony Blair és Gordon Brown irányításával végrehajtott kísérlet neve "New Labour", vagyis "új Munkáspárt" volt. Ez azt célozta, hogy a brit baloldal vezető erejét tartósan megválaszthatóvá és elfogadhatóvá tegyék az 1979-től 18 éven át tartó konzervatív éra példátlan magánosítási hulláma során kisrészvényessé tett tízmilliók, valamint az üzleti szféra számára.

Ennek korántsem egyetlen, de talán legfontosabb mozzanata a híres-hírhedt Negyedik Záradék törlése volt. A klauzula 1918 óta a Munkáspárt alapokmányának sarokkövét alkotta, és kimondta: annak érdekében, hogy a munkások "tevékenységük gyümölcséhez maradéktalanul és igazságos elosztásban hozzájuthassanak", a termelőeszközöknek köztulajdonban kell lenniük.

Ez 1918-ban forradalmi és modern politikai elgondolás volt - főleg a kapitalizmus akkori első számú ipari központjában -, ám az 1990-es évekre, a tulajdonosi társadalom kiépülése után már az egyéni befektetések biztonságát kérdésessé tévő államosítás és visszaállamosítás szinonimájává vált.

A "New Labour" nevű modernizálási kísérlet igen eredményesnek bizonyult: a siker mércéje a Tony Blair vezetésével három egymást követő választáson aratott nagyszabású győzelem volt, ami a Labour történetében példátlan diadalsorozat.

A "New Labour" márkanévhez azonban idővel nem kívánatos jelenségek is hozzátapadtak. Ilyen volt a Munkáspártot fokozatosan eluraló, mára a brit politikai szótár részévé vált "spin", vagyis a politikai csodadoktorság, amelynek alaptétele szerint megfelelően profi kommunikációval minden országmegváltó ötlet eladható, és minden politikai botrány kiheverhető. Ez - Blair egykori nagyhatalmú és hírhedt sajtómindenesének, a brit bulvárvilág mélyéről érkezett Alastair Campbellnek kézi irányításával - igen sokáig, a 2000-es évek első feléig működött is, ám azután gyorsuló ütemben kikezdték a szaporodó és egyre súlyosabb, főleg az iraki háborúval kapcsolatos belpolitikai botrányok.

Onnantól már szinte egyenes út vitt a lejtőn lefelé, és bár a lendület 2005-ben még egy választási győzelemre elég volt, a "New Labour" nevű politikai kísérlet az idei május 6-ai parlamenti választások elvesztésével végképp befejeződött.

Ugyanaznap azonban kezdetét vette egy másik politikai kísérlet. A választásokat a konzervatívok nyerték, ám - 36 év óta első ízben - sem ők, sem más párt nem szerzett elegendő képviselői mandátumot ahhoz, hogy a brit politikai hagyományoknak megfelelően biztos többségű egypárti kormány jöhessen létre.

Amikor ez kiderült, olyan "politikai dráma" vette kezdetét, amely a "Kontinensen" - vagyis a Csatornán túli Európában - napi realitás, Nagy-Britanniában azonban teljesen szokatlan volt: koalíciós tárgyalásokat kellett kezdeni. Legutóbb 1974-ben fordult elő, hogy a választások után egyik brit parlamenti pártnak sem volt többsége az összes alsóházi frakció együttes létszámához képest. Akkoriban még olyan nevek fémjelezték a brit politikát, mint a konzervatív Edward "Ted" Heath, és a vele több választási csatát is megvívó örök ellenfél, a munkáspárti Harold Wilson.

Heath, aki az 1974-es választások idején kormányfő volt, megpróbált koalíciót kötni a liberálisokkal, ám a tárgyalások három nap után kudarccal végződtek, és II. Erzsébet királynő Wilsont, a Labour akkori vezetőjét bízta meg kormányalakítással.

Wilson nyolc hónapig állt a kisebbségi kormány élén, ezután azonban újabb választást tartottak, amelyen a Munkáspárt orrhosszal - háromfős abszolút többséggel - győzött.

Az idei helyzet szokatlanságát mutatja, hogy az előző, 1974-es parlamenti "döntetlen" idején a most 43 éves David Cameron, az új konzervatív miniszterelnök - aki az utóbbi mintegy kétszáz év legfiatalabb brit kormányfője - és helyettese, a liberális demokrata Nick Clegg még általános iskolába járt.

Cameron és Clegg egyezkedése hat napig tartott - miközben a liberálisok vezetője nem titkoltan a Munkáspárt felé is tett tárgyalási kezdeményezéseket -, ám végül összeállt a konzervatív-liberális kormánykoalíció - Nagy-Britannia első koalíciós kormányzata a II. világháború óta.

A másik nagy, idén kezdődött "kísérletbe" Vilmos herceg, II. Erzsébet királynő unokája vágott bele. A 28 éves Vilmos - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia - az alattvalók és az egyre türelmetlenebb bulvársajtó hosszú évekig tartó, gyötrő várakozásának véget vetve novemberben végre bejelentette, hogy jövőre feleségül veszi polgári származású kedvesét, Kate Middletont.

Vilmos - aki édesapja után a második a brit trónutódlási sorban, és majdan az Egyesült Királyság uralkodója lesz - 2001-ben ismerkedett meg Kate - hivatalos nevén Catherine - Middletonnal a skóciai St. Andrews egyetemén. A házassági pletykák attól a pillanattól kezdve keringtek, hogy nyilvánvalóvá vált a kapcsolat komoly jellege, ám a bejelentésre mostanáig várni kellett.

Általános vélekedés szerint ennek a "kísérletnek" mindenképpen sikerülnie kell, már csak a brit monarchia megtépázott tekintélyének helyreállítása végett is. Vilmosnak és Kate-nek ugyanis hosszas és gyászos hagyománnyal kell szakítania: a királynő négy gyermeke körül háromnak a házassága ért véget botrányos válásokkal, és e válások közül is a legbotrányosabb éppen Vilmos szüleié, Károly trónörökösé és Dianáé volt.

A nép és a brit bulvárvilág - valamint az esküvői csecsebecsékből meggazdagodni vágyó kiskereskedelem - azonban nem a múltat feszegeti, hanem boldogan készül az április 29-ére kitűzött londoni menyegzőre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?