Nagy-Britannia a szlovákiai romáktól tart

Brüsszel/London. Tony Blair brit miniszterelnök állítólag a szlovákiai romák tömeges bevándorlásával riogató sajtókampány miatt döntött úgy, hogy London korlátozná az idén csatlakozó tagországokból érkező munkavállalóknak járó szociális kedvezményeket Az Európai Bizottság egyelőre nem kíván állást foglalni a tervekről.

Brüsszel/London. Tony Blair brit miniszterelnök állítólag a szlovákiai romák tömeges bevándorlásával riogató sajtókampány miatt döntött úgy, hogy London korlátozná az idén csatlakozó tagországokból érkező munkavállalóknak járó szociális kedvezményeket Az Európai Bizottság egyelőre nem kíván állást foglalni a tervekről.

Anna Diamantopulu foglalkoztatási és szociális kérdésekért felelős biztos szóvivője azokra a sajtójelentésekre reagált, amelyek szerint Tony Blair miniszterelnök ilyen intézkedések meghozatalát rendelte el, hogy csillapítsa a bővítés után esetlegesen meginduló tömeges munkaerő-beáramlástól való félelmeket.

Egyelőre a bizottság is csak a sajtóból tud a tervezett lépésekről, és amíg nem látja a konkrét javaslatokat, nem kívánja kommentálni azokat. Mindenesetre a csatlakozási szerződés lehetőséget ad a jelenlegi tagállamoknak arra, hogy egy legfeljebb hét évig tartó átmeneti időszakban nemzeti szabályozást alkalmazzanak a munkaerő unión belül szabad mozgását illetően – mondta a szóvivő.

Brit lapértesülések szerint a tervezett rendelkezések például előírnák, hogy más tagállamokból érkező munkavállalók csak akkor lennének jogosultak szociális kedvezményekre, ha már egy bizonyos ideig éltek – illetve általában ha dolgoztak is – Nagy-Britanniában.

London továbbra sem tervezi korlátozni az új EU-tagországokból érkezők munkavállalási jogát, de azokat ki fogja szűrni, akik csak a brit szociális ellátó hálózat nyújtotta kedvezményeket akarják igénybe venni – közölték brit kormányforrások.

Nagy-Britannia az egyetlen nagy EU-tagállam, amely a május 1-jei bővítés pillanatától korlátozás nélkül megnyitja munkaerőpiacát az új kelet-európai tagállamok polgárai előtt. A Financial Timesnak nyilatkozó egyik brit illetékes szerint Nagy-Britannia ezzel „nagyon elszigetelt helyzetbe” került.

A Financial Timesnak nyilatkozó illetékes szerint a brit kormány továbbra is úgy gondolja, hogy a bővítés utáni szabad munkaerő-áramlás jót fog tenni a brit gazdaságnak; a tervezett intézkedések csak azt szolgálják, hogy a szociális ellátó rendszerrel ne lehessen visszaélni.

A kelet-európai „kedvezményturisták” tömegével riogató kampányban nemcsak a brit bulvársajtó vesz részt. Nemrégiben a The Sunday Times, az egyik legtekintélyesebb brit lap is azt írta, hogy legalább 100 ezer kelet-európai roma utazik majd az EU-bővítés után Nagy-Britanniába.

A lap úgy tudja, hogy Tony Blair kormányfő személyesen írt a cseh miniszterelnöknek, elpanaszolva, hogy a cseh romák máris jól szervezettnek tűnő módon, tömegesen érkeznek Nagy-Britanniába, „kihasználandó a bevándorlási törvények nyújtotta előnyöket”. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?