Angela Merkel
Merkel leváltaná a német alkotmányvédelmi hivatal vezetőjét
Angela Merkel német kancellár szerint távoznia kell a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) vezetőjének, mert beleártotta magát a napi pártpolitikai küzdelmekbe - jelentette hétfőn a Die Welt című német lap.
A lap hírportálján közölt értesülés szerint Angela Merkel úgy látja, hogy Hans-Georg Maassent mindenképpen le kell váltani, függetlenül attól, hogy miként vélekedik erről közvetlen felettese, Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter.
A kancellár a hét végén telefonon ismertette helyzetértékelését a szövetségi kormányt alkotó koalíció több vezető politikusával - áll a Die Welt beszámolójában.
Azt nem tudni, hogy a kormányfő a belügyminiszterével is egyeztetett-e a kérdésről. Az viszont a lap koalíciós körökből származó információkra hivatkozó jelentése alapján biztos, hogy Angela Merkel elhatározta magát, és így már a kormánypártok vezetőinek kedd délutánra tervezett válságtanácskozása előtt eldőlt, hogy a BfV vezetője nem maradhat a posztján.
A koalíciós pártok vezetői - Angela Merkel, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, Horst Seehofer, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke és Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke - csütörtökön is tárgyaltak Maassen sorsáról. Nem jutottak megállapodásra, a döntést elnapolták keddre.
A Die Welt szerint a BfV vezetője csütörtökön a CDU/CSU pártszövetség szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőinek egy csoportja előtt kijelentette: "Horst Seehofer azt mondta nekem, hogy ha én repülök, akkor ő is repül".
Hans-Georg Maassen 2012 óta vezeti a nemzetbiztonsági szolgálatot, munkája számos alkalommal váltott ki éles kritikát, többször sürgették távozását. Az utóbbi napokban belpolitikai botrányhoz vezetett egy nyilatkozata, amelyben a szászországi Chemnitzben tartott, erőszakba forduló tüntetésekkel kapcsolatban megfogalmazta azt a feltételezést, hogy azért hoztak nyilvánosságra egy videófelvételt külföldinek kinéző embereket kergető németekről, hogy eltereljék a figyelmet a demonstrációkat kiváltó gyilkosságról, amellyel az országba menedékkérőként érkezett embereket gyanúsítanak.
Arról is szólt, hogy az alkotmányvédelemnek nincsenek információi arról, hogy külföldiek elleni hajtóvadászatok történtek Chemnitzben. Ezzel a kijelentéssel szembefordult Angela Merkellel, aki hajtóvadászatként jellemezte a Chemnitzben történteket. A Bild című lapban közölt nyilatkozata miatt a Bundestag több pártja a leváltását követeli, mindenekelőtt az SPD.
A BfV elnökét az ügyben szerdán meghallgatta a Bundestag belügyi bizottsága és a nemzetbiztonsági szolgálatok törvényhozási felügyeletét ellátó úgynevezett parlamenti ellenőrző testület (PKGr).
Horst Seehofer belügyminiszter a meghallgatások után kijelentette, hogy töretlen az alkotmányvédelmi hivatal vezetőjébe vetett bizalma. Az SPD-t nem sikerült meggyőznie, a szociáldemokraták a meghallgatások után is Maassen leváltását követelték, ezért hívták össze csütörtökre a berlini kancellári hivatalba a koalíciós pártok vezetőit.
A Chemnitzben augusztus 26-án és 27-én történtekről időközben kiderült, hogy megtámadtak egy zsidó vendéglőt és rátámadtak az SPD támogatóinak egy csoportjára. Kiszivárgott egy belső rendőrségi feljegyzés is, amelyben az áll, hogy nagyjából száz, maszkot viselő szélsőjobboldali kutatott külföldiek után a Szászország tartományi nagyváros központjában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.