ÖSSZEFOGLALÓJeruzsálem/Rámalláh. Reggel, miközben az amerikai elnök a palesztin vezetőkkel való találkozóra készült, a Gázai övezetből újabb rakétákat lőttek ki izraeli területre.
Megtaposták Obama képeit a palesztinok
ÖSSZEFOGLALÓ
Jeruzsálem/Rámalláh. Reggel, miközben az amerikai elnök a palesztin vezetőkkel való találkozóra készült, a Gázai övezetből újabb rakétákat lőttek ki izraeli területre. Barack Obamát dühös és csalódott palesztin tüntetők várták Rámalláhban: „Nem akarunk semmilyen békés megoldást, csakis golyókat és rakétákat!” „Menj haza, ördög, nem akarunk amerikaiakat látni itt!” – kiabálták. Egy Obamát üdvözlő posztert összefirkáltak, majd cipőkkel dobálták, ami a muzulmán jelrendszerben a lehető legnagyobb tiszteletlenség jele. Más Obama-plakátokat a földre helyeztek és az autók sorra végighaladt rajtuk.
Az Obama-plakátokat megbecstelenítő képsorokat az amerikai diplomácia képviselői is látták, ami nagyban magyarázza a rámalláhi köszöntések hűvösségét. A himnuszok után üdvözlő beszédek nélkül vonultak tárgyalni az elnökök.
Obama a Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján kijelentette: Amerika nem mondott le a béke kereséséről, a palesztinok megérdemlik a saját államot, a palesztin és az izraeli fiatalok pedig a jobb jövőt. Megismételte szerda esti jeruzsálemi gondolatát: „Nehéz ügy a palesztin–izraeli viszály rendezése, de Amerika mélyen elkötelezett az önálló, területileg egységes és életképes palesztin állam iránt.”
Abbász is síkraszállt a kétállami megoldás mellett, s közölte, hogy a palesztinok készek megvalósítani vállalásaikat és kötelezettségeiket. A palesztin elnök hangsúlyozta a függetlenséghez, szabadsághoz és békéhez való jogukat, az 1967-es határvonalakkal, Jeruzsálem fővárossal megszülető állam igényét. Jeruzsálemben pedig központi kérdéssé vált, hogy Abbász elítéli-e a reggeli, Dél-Izrael elleni rakétatámadást. Elítélte.
Obama a rámalláhi tárgyalások előtt megtekintette az Izrael Múzeumban a holt-tengeri tekercseket, s ezzel a diplomácia nyelvén megerősítette a reptéri beszédében már hangsúlyozott zsidó történeti-területi folytonosságot, Izrael egyik legfontosabb legitimációs alapját.
Az is fontos, hová nem megy el Obama: például nem látogatja meg a Siratófalat. Egyrészt 2008-ban – még nem volt elnök – kínos incidens érte ott, amikor távozása után kivették a kövek közül és nyilvánosságra hozták személyes kívánságait, másrészt diplomáciai bonyodalmat okozna, ha elnökként az izraeliek kíséretében látogatna el az 1967-ig Jordánia kezén lévő területre, amelyre mind Izrael, mind a palesztinok igényt tartanak. Elődei, Clinton és Bush a kneszetben szólaltak fel, Obama látogatása során ez is elmaradt. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.