Megszületett a görög csomag

Tizenhét órán át tartott a vasárnap délután kezdődött, és tegnap kora délelőtt zárult brüsszeli euróövezeti csúcstalálkozó, és ezzel – a tagállami legfelső vezetők szintjén – minden idők eddigi leghosszabb uniós eszmecseréje lett.

Tizenhét órán át tartott a vasárnap délután kezdődött, és tegnap kora délelőtt zárult brüsszeli euróövezeti csúcstalálkozó, és ezzel – a tagállami legfelső vezetők szintjén – minden idők eddigi leghosszabb uniós eszmecseréje lett. Az eddigi csúcstartó a 2000-ben megtartott nizzai tanácskozás volt, amely 16 órán át tartott. A görög parlamentnek szerdáig kell kinyilvánítania egyetértését az euróövezeti csúcstalálkozón kimunkált megállapodással.

Mikor nyitnak a bankok?

Angela Merkel német kancellár közölte, a mintegy 50 milliárd eurós privatizációs alapból – amely alapban ott lesznek majd az újra feltőkésített bankok is – a görög adósságtömeget fogják csökkenteni. Miután a hitelezők elvégzik a most tett görög vállalások teljesítésének első felülvizsgálatát, az eurócsoport kész lehet arra, hogy szükség esetén hosszabb futamidőt állapítson meg a görög tartozásokra – mondta a kancellár. Ha az athéni törvényhozás is rábólint a szerződésre, akkor Görögország tárgyalást kezdhet az Európai Stabilitási Alap keretéből folyósítandó újabb, legalább 80 milliárd eurós pénzügyi támogatásról. Ha az Európai Központi Bank 2 milliárd euróval megemelné a sürgősségi likviditási keretet, akkor a görög bankok már ma kinyithatnának, bár a 60 eurós napi készpénzfelvételi limit akkor is érvényben maradna. Továbbra is zárva maradnak a bankok– mondta Efklídisz Cakalotosz pénzügyminiszter.

Az új görög mentőcsomag feltételeiről Brüsszelben elért megállapodás után is maradtak kockázatok, elsősorban az egyezségről tartandó görög parlamenti szavazás kimenetele. Alekszisz Ciprasz kormányfőnek nehéz lesz elfogadtatnia az athéni parlamenttel a tárgyalások után létrejött megállapodást. A mentőcsomag nélkül Görögország valószínűleg nem maradhatna az euróövezet tagja, azonban a Sziriza kormánypárt szélsőbalos tagjait még meg kell győzni a csomag elfogadásának fontosságáról. Ezt követően az eurózóna néhány tagállamának parlamentje is napirendre tűzi a görög adósságválság kérdését, többek között a német és a finn parlament jóváhagyása is szükséges ahhoz, hogy a csomag megvalósuljon.

Késő délután ismét összeültek az eurózóna tagjai, hogy a Görögországnak nyújtható áthidaló kölcsönről tárgyaljanak. Erre azért van szükség, mert a pénzhiánnyal küzdő Görögország egy törlesztő részlettel már késedelembe esett a Nemzetközi Valutaalap felé, jövő hétfőn pedig az Európai Központi Banknak is 3,5 milliárd eurót kellene törlesztenie.

Kőkemény diktátum

Elemzők úgy látják, lényegében az Európai Unió diktálta a feltételeket. Megállapodás híján az Európai Központi Bank leállíthatta volna Görögország finanszírozását, ennek eredményeként elfogyott volna a pénz a bankokból és a gazdaságból. Egyesek szerint a nemzetközi szervezetek, olyan visszautasíthatatlan ajánlatot tettek a görögöknek, amelyekkel felügyeletük alá helyezik az egész országot. A képhez hozzátartozik, a görög gazdaság állapota olyan mértékben romlott a népszavazás után is, hogy a múlt hét csütörtökön benyújtott görög javaslat már nem volt elég a megállapodáshoz. Összegezve, egy héttel a görög népszavazás után a Sziriza elfogadott egy olyan csomagot, ami látványosan keményebb megszorításokat tartalmaz annál, mint amire – a kormány buzdításával – nemet mondtak az emberek. Másrészt ha sikerül átvinni a parlamenten a javaslatokat, a héten végre kinyithatnak a mostanra szinte teljesen kiapadt, két hete zárva tartó bankok.

Az utca hangja

Csalódottan fogadták az emberek Athénban a görög kormánynak a nemzetközi hitelezőkkel kötött megállapodását. „Kínzó, megalázó, rabszolgasorba taszító” – így fogalmazott egy 60 éves közgazdász, Haralambosz Ruliszkosz. Hasonlóan elutasítóan nyilatkozott egy 52 esztendős nő, Katerina Kacaba, aki egy gyógyszeripari cégnek dolgozik. „Nem vagyok a megállapodás híve. Tudom, hogy (az euróövezet hitelezői) zsarolni próbálnak minket” – mondta. „Jobb lett volna nem megkötni ebben a formában, mert biztos, hogy még rosszabb évek következnek. Még a kilépést is inkább pártoltam volna. Akkor ugyan kezdetben koplalnánk, de a magunk urai lennénk” – vélekedett a 35 éves Leftarisz Pabulidisz, akiknek párközvetítő irodája van. (MTI, Index, Origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?