Jeruzsálem/Rámalláh/Washington. Megint Jasszer Arafatról szól az izraeli–palesztin válság. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes szerint Arafat megölése az egyik lehetőség arra, hogy eltávolítsák őt a béke útjából. Ezért a hét végén számos, a palesztin elnök melletti szimpátiatüntetést rendeztek a palesztin városokban, de például a muzulmán többségű Indonéziában is.
Száeb Erekat, az Izraellel tárgyaló palesztin küldöttség vezetője Ehud Olmert kijelentésére reagálva leszögezte: a maffia gondolkozik és cselekszik így, nem egy kormány. Az izraeli biztonsági kabinet a 15 izraeli halálát követelő múlt heti két öngyilkos merénylet után döntött Arafat eltávolításáról. Az elvi döntés végrehajtásának időpontját egyelőre nem jelentették be. Ami az eltávolítás módját illeti, a kiutasítás mellett felvetődött az is, hogy megölnék a palesztin vezetőt. Erről beszélt korábban Saul Mofaz védelmi miniszter és ötletét támogatta Avi Dichter az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét vezetője a Maarív vasárnapi számában megjelent nyilatkozatában. Avi Dichter azt fejtegette, hogy Arafat halála rövid ideig tartó palesztin tiltakozási hullámmal járna, míg kiutasítása esetén maga mellé állítaná a világ szimpátiáját.
Ahmed Korei kijelölt palesztin kormányfő vasárnap közölte: folytatja a konzultációkat az általa vezetendő kormány megalakításáról, s reményét fejezte ki, hogy hamarosan megszületik a Fatah mozgalomnak a kabinettel kapcsolatos egységes álláspontja. (Korei válságkormányát eredetileg szombaton kellett volna jóváhagynia a palesztin parlamentnek.) Vasárnap ülésezett a Fatah központi bizottsága, s ezen nem sikerült a kormány összetételével kapcsolatos nézetkülönbségeket leküzdeni. Korei azt mondta, széles körű, valamennyi politikai csoportot képviselő kormányt szeretne. Korei korábban, az Arafat kitoloncolási tervével kapcsolatos izraeli biztonsági kabineti állásfoglalás miatt még azzal fenyegetőzött, hogy felfüggeszti a kormányalakítási tárgyalásokat. Koreinek elvben öt hete van kabinetje megalakítására – jegyezte meg az AFP francia hírügynökség.
Óriási tévedés volt az EU részéről felvenni a Hamászt a terrorista szervezetek listájára – vélekedett a szélsőséges palesztin szervezet egyik vezetője. Haled Masaal, a Hamász egyik szíriai irányítója ugyanakkor hozzátette: az EU lépése nem veszélyezteti a csoport létét, hiszen pénzügyi hátterét az arab és a muzulmán országoktól érkező pénzek jelentik. Ugyanígy nem érinti az EU-döntés a Hamász Izrael elleni harcát sem.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.