Washington/Bagdad/Fallúdzsa/Kairó. Meghalt az ezredik amerikai katona kedden Irakban a háború tavaly márciusi kezdete óta.
Meghalt az ezredik amerikai katona Irakban
John Kerry szenátor, a Demokrata Párt elnökjelöltje az ezredik katona halálát „tragikus mérföldkőnek” nevezte az iraki háborúban. „Eleget kell tennünk annak a szent kötelességünknek, hogy a helyes döntéseket hozva mihamarabb hazahozzuk a katonákat.”
A The New York Times szerint az amerikai védelmi minisztérium vezető tisztségviselői elismerték, hogy a felkelők ellenőrzik Közép-Irak nagy kiterjedésű területeit. Azt sem lehet tudni, hogy a biztonsági erők és iraki szövetségeseik mikor tudják visszafoglalni ezeket a térségeket. A súlyos biztonsági problémák még a januárra tervezett választások megtartását is veszélybe sodorhatják Irakban. A lázadók fellegváraiként Ramádit, Fallúdzsát, Baakúbát és Szamarrát nevezte meg az újság. Rumsfeld és Richard Myers tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke egy keddi sajtóértekezleten úgy nyilatkozott, hogy a felkelők elleni harc sikere az iraki katonák kiképzésének állapotától függ. Az amerikai elképzelések szerint a hadműveletek a helyi hadsereg illetékességi körébe tartoznának. Myers hangsúlyozta: az iraki fegyveres erők pillanatnyilag nincsenek abban a helyzetben, hogy a szóban forgó területek feletti ellenőrzést 2004 végéig visszaszerezzék, később pedig megtartsák. Aggodalomra ad okot, hogy bizonyos szunnita térségekben januárig nem lehet megteremteni a választások megtartásához szükséges közbiztonságot, a szavazás elhalasztása viszont feldühítené a síita lakosságot – emelte ki a The New York Times. Az USA és az iraki átmeneti kormány stratégiai koncepciót akar kidolgozni arra vonatkozóan, hogyan hódíthatják vissza ezeket a városokat a lázadóktól.
Rumsfeld a The Washington Timesban tegnap megjelent nyilatkozatában azt állította, hogy Iránból érkező pénz és emberek éltetik az iraki felkelést. Azt mondta, szándékosan nem tért ki arra, hogy a teheráni kormány mely „elemeire” gondol, vagy hogy a kormánynak egyáltalán van-e tudomása róla, de leszögezte: „A pénz Iránból jött. Az emberek Iránból jöttek.” Hasonló vádak már korábban is elhangzottak, de Irán minden alkalommal tagadta, hogy beavatkozna a szomszédos ország belügyeibe. A lap katonai forrásokból úgy értesült, hogy az Iráni Forradalmi Gárda segített a szükséges pénzeszközök előteremtésében Muktada asz-Szadr radikális síita iraki hitszónoknak, aki lázadások sorozatát irányította.
Amerikai harci gépek tegnap több hullámban támadták Fallúdzsát, a felkelők egyik központját. Nagy erejű robbanások hallatszottak a város délkeleti részén, ahol az amerikai hadsereg – saját beszámolója szerint – mintegy 100 lázadót ölt meg a keddi heves harcokban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.