<p>Hivatali visszaéléssel meggyanúsította Gyurcsány Ferenc volt szocialista kormányfőt a sukorói kaszinóberuházással kapcsolatos büntetőügyben a Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn.</p>
Meggyanúsította Gyurcsány Ferencet a főügyészség
A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok 2008. júliusban történt cseréjével összefüggésben. A gyanú szerint egy a magyar állam és egy magánszemély tulajdonában lévő földterület cseréje következtében 1,3 milliárd forintos kár érheti a magyar államot. 2009 októberében Schiffer András, az LMP jelenlegi frakcióvezetője tett feljelentést Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt arra hivatkozva, hogy a sukorói King's City-beruházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítése során megszegték a nyilvánosságra és az állampolgárok bevonására vonatkozó törvényi rendelkezéseket. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos 2010 novemberében beszélt arról, hogy küszöbön áll a volt kormányfő büntetőjogi felelősségre vonása a sukorói ingatlanügyben. A szocialista politikus a Facebookon erre így reagált: "ahogy korábban ígértem, lemondok mentelmi jogomról. Arra kérem a parlamentet, hogy adjon ki az ügyészségnek. Ha a bíróságon kell megküzdeni önmagamért, politikámért, vagy éppen politikai ellenfeleimmel, hát legyen. Állok elébe".
2011. április 29-én a legfőbb ügyész hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítotti kihallgatása érdekében kérte az Országgyűlés elnökénél Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését. A volt kormányfő az ügyészség gyanúját szakmailag megalapozatlannak, politikailag elfogultnak nevezte, egyben jelezte: kéri a parlamentet, hogy adja ki az ügyészségnek, azaz függessze fel mentelmi jogát.
2011 májusában az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága úgy döntött: az ügyben további iratokat kért az ügyészségtől. Rubovszky György elnök bejelentette: amint a kért dokumentumok megérkeznek, azonnal folytatják a munkát.
2011. szeptember 1-jén a volt miniszterelnök a Képviselői Irodaházban megtekintette azokat az iratokat, amelyeket az ügyészség a Sukoró-üggyel kapcsolatban küldött a mentelmi bizottságnak. Elmondta: a legfőbb ügyész szerint az róható a terhére, hogy 2008 májusában a kaszinóépítést tervező befektetőkkel folytatott parlamenti megbeszélésén "hivatali hatáskörét túllépve lényegében döntést hozott" a projekt jövőjéről. Gyurcsány szerint azonban az iratok cáfolják ezt, mert a tanácskozáson nem született döntés, csak kérdéseket tettek fel, illetve további vizsgálatokról határoztak, ő pedig kizárólag arra adott utasítást, hogy mindenki a jogszabályok betartásával végezze a munkáját. Megerősítette: mentelmi jogának felfüggesztését fogja kérni az Országgyűléstől, ezt követően pedig az ügyészség rendelkezésére áll. (A mentelmi bizottságnak a parlament honlapjára felkerült határozati javaslata a legfőbb ügyészi indítványt idézve azt írta: Gyurcsány Ferenc a Sukoró-ügyben az ügyészség szerint azzal lépte túl hatáskörét, hogy meghatározta - cserében - a telek értékesítésének módját.)
Szeptember 6-án az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy függessze fel Gyurcsány Ferenc mentelmi jogát. A volt miniszterelnök nem ment el az ülésre.
Az Országgyűlés az őszi ülésszak első napján, szeptember 12-én döntött a mentelmi jog felfüggesztéséről. A volt miniszterelnök 23-án bejelentette: arra szólítja fel az ügyészséget, hogy gyanúsítotti kihallgatásán készüljön kép- és hangfelvétel, amelyből másolatot kér.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.