Megakadályozhatták volna a bostoni robbantást

Washington |

<p>Az amerikai hatóságok együttműködésének rendszerében mutatkozó számos hiba miatt nem sikerült megakadályozni tavaly a bostoni maratoni futásnál végrehajtott robbantásos merényletet.</p>

A terrortámadás következtében három ember meghalt, és több mint 260 megsebesült - derült ki az amerikai képviselőház belbiztonsági bizottságának szerdán Washingtonban nyilvánosságra hozott vizsgálati jelentéséből.

    Michael McCaul, a képviselőházi testület republikánus elnökének vezetése alatt álló vizsgálóbizottság 37 oldalas záródokumentuma szerint az amerikai titkosszolgálatok az orosz hatóságok figyelmeztetése ellenére sem szervezték meg megfelelően a csecsen Tamerlan Carnajev ellenőrzését, aki testvérével, Dzsoharral végrehajtotta a terrorcselekményt Bostonban.

    Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) által az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) részére 2011 márciusában átadott információ ugyan nem kerülte el a hatóságok figyelmét, de Carnejev megfigyelését egy "röpke" ellenőrzést követően beszüntették. Egy évre rá, amikor Tamerlan Carnajev az Egyesült Államokból Oroszországba indult, az FBI szem előtt tévesztette őt, mert az egyik amerikai adatbázisban rosszul írták a nevét, és erről nem értesítette az orosz igazságügyi szerveket sem.

    A most ismertetett jelentésből kitűnik, hogy ez idáig nem sikerült bizonyítottak feltárni, mi volt Carnajev dagesztáni utazásának célja. Feltételezések szerint régióbeli fegyveresekkel találkozott ott, de a vizsgálat készítői is beismerték, hogy erre nem létezik bizonyíték.

    A történtek magyarázataként ezért marad az a változat, hogy a Carnajev-testvérek akkor gyűjtötték be az interneten a szélsőséges ideológiáról szóló anyagokat és irodalmat, amikor az Egyesült Államokban éltek. Bostoni terrorcselekményüket ennek hatására követték el, önállóan, tehát anélkül, hogy összeesküvést szőttek volna másokkal vagy szélsőséges csoportokkal.

    Az amerikai kongresszus számára készült jelentés szerzői ajánlásokat is tettek. Elsősorban azt javasolják, hogy a terrorelhárítással foglalkozó szövetségi és helyi szervek sokkal szorosabban működjenek együtt, a nemzetközi repülőtereken a hatóságok szigorítsák meg az utasok ellenőrzését, és ezáltal megbízhatóbban azonosítsák a potenciálian veszélyes embereket, továbbá tegyenek rendet az amerikai titkosszolgálatok különböző adatbázisaiban.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?