May: nem lesz új EU-népszavazás, sikerre kell vinni a brexitet

London |

<p>Kizárta az EU-tagságról szóló újabb népszavazás lehetőségét Theresa May brit miniszterelnök.</p>

May szerdán, még az őszi politikai évad hivatalos kezdete előtt informális tanácskozásra hívta össze kabinetjét Chequersbe, a brit miniszterelnökök vidéki rezidenciájára. A találkozón a Downing Street tájékoztatása szerint a kormányfő megismételte eddig is többször hangoztatott véleményét arról, hogy "a brexit brexitet jelent", és nincs mód a kilépést pártolók győzelmével végződött júniusi népszavazás megismétlésére.

Sikert kovácsolna a brexitből

A brit kormányfő szerint nem szabad kísérletet tenni arra sem, hogy Nagy-Britannia a referendum eredményének ellenében "valahogy mégis" az Európai Unió tagja maradjon. Theresa May megerősítette azt a korábbi kötelezettségvállalását is, hogy a brit kormány "sikert kovácsol a brexitből".

May szerint a szerdai kabinetülés összehívásának célja az volt, hogy a kormány tagjai áttekinthessék a népszavazás eredményéből következő "további lépéseket".

A brit miniszterelnök azonban most sem tett utalást arra, hogy London mikor aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, amely az EU-tagság megszűnésének folyamatát szabályozza. Nem tett említést arról sem, hogy a cikkely aktiválásához szükségnek tart-e parlamenti jóváhagyást, ahogy azt több jogi szakértő korábban szorgalmazta.

Theresa May korábbi nyilatkozataiban is csak annyit közölt, hogy véleménye szerint addig nem szabad aktiválni a kilépési mechanizmus leírását tartalmazó cikkelyt, amíg nem áll össze egyértelműen a brit kormány tárgyalási stratégiája. A brit kormányfő azt azonban nem titkolja, hogy London az 50. cikkelyt az idei év vége előtt nem kívánja aktiválni.

Nincs hátsó ajtó

A brit EU-tagságról június 23-án tartott népszavazáson a választók 51,9 százaléka voksolt arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból. A referendum után David Cameron akkori brit miniszterelnök távozott a kormányfői tisztségről, és a kormányzó Konzervatív Párt az addigi belügyminisztert, Theresa Mayt választotta utódjául.

May a népszavazás kampányában a további brit EU-tagságot pártolta, de a referendum után - és főleg miniszterelnökké választása óta - rendre azt a véleményét hangoztatja, hogy a választók többségének döntését maradéktalanul végre kell hajtani. Már a miniszterelnök-választás kampányában elmondott programadó beszédében is kijelentette: nem szabad kísérleteket tenni arra, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon, sem arra, hogy "a hátsó ajtón keresztül" visszatérjen az unióba, és nincs lehetőség újabb népszavazásra sem. 

Theresa May "a brexit brexitet jelent" kifejezést is gyakorta használja; mára gyakorlatilag politikai mottójává vált.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?