Budapest/Sepsiszentgyörgy. Magyar–magyar egyetértést s ehhez paktumot szorgalmaz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. Markó Béla két hetilapban is megjelent nyílt levelét a magyar közélet vezető személyiségeinek, pártelnököknek, valamint vezető értelmiségieknek külön is elküldi.
Magyar–magyar paktum
„Magyar–magyar paktumra van szükség” – szögezi le Markó. Ebben meg kell egyezni néhány alapelvben és egy minimális közös platformban – hangsúlyozza annak kapcsán, hogy nincs tervünk az eljövendő magyarságról, miközben fontos lenne a nemzetstratégia. Arra szólít fel, hogy állapodjunk meg egy közös célrendszerben, a rendelkezésre álló eszközök összehangolt használatában. Támogassuk a határon túli magyar közösségek politikai egységét, a határon túli magyar szervezetek önkormányzati és parlamenti küzdelmét. „Támogassuk közösen a Magyarországgal szomszédos országos európai integrációját! Támogassunk együtt minden európai kezdeményezést a kisebbségi jogok bővítésére, és lépjünk mi is fel kezdeményezően!” Markó Béla a közös jövőkép kialakítását azzal kezdené, hogy megkísérelné visszaszerezni közös hitünket a határon túli magyarság megmaradásában. „Lehetünk nacionalisták, de a nemzetállamoknak lassan leáldozik Európában” – hívja fel a figyelmet. „Hinnünk kell tehát abban, hogy lehetséges a szülőföldön magyarként boldogulni.” Arra viszont figyelmeztet, amíg nincs konszenzus a nemzeti kérdésben, addig „az indulatok fognak irányítani minket. Vagy ami ennél is roszszabb: a politikai érdekek.”
Elfogadott autonómiakoncepció
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) az őshonos székelység közképviseleti testületeként jogosan várja el, hogy a Magyar Állandó Értekezleten (MÁÉRT) egyenrangú képviseletet gyakorolhasson – szögezte le a székelység autonómiáját szorgalmazó szervezet abban a határozatában, amelyet a Sepsiszentgyörgyön tartott ülésén fogadott el. A 178 küldött elfogadta a Székelyföld Autonómia Statútumának tervezetét. Az SZNT-nek arról a hivatalos dokumentumáról van szó, amelyet Románia parlamentje elé kíván terjeszteni jóváhagyásra. A Statútum alapja az a tervezet, amelyet az SZNT elnöke, Csapó József dolgozott ki. A dokumentum kinyilvánítja, hogy a székelység, mint Székelyföld őshonos magyar nemzetiségű lakossága a nemzetközi dokumentumokban megfogalmazott és az Európai Unió tagállamaiban gyakorlattá vált területi autonómiát igényli. A tervezetet még februárban a törvényhozás elé terjeszti Birtalan Ákos háromszéki parlamenti képviselő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.