Útitervet készít közösen Franciaország és Németország júniusra az Európai Unió megreformálásához - jelentette be a két ország vezetője pénteken, párizsi találkozója után.
Macron-Merkel: útitervet készít Párizs és Berlin az unió megreformálásához
Emmanuel Macron francia államfő a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón azt ígérte, hogy az útiterv "világos és ambiciózus" lesz, kiterjed a gazdasági és pénzügyi unióra - főként az eurózónára -, a bevándorlásra, a védelmi politikára, valamint a kutatásra és oktatásra és más, még meghatározandó nagy ügyekre is. Európa számára "nélkülözhetetlenek" a gyökeresen új elképzelések - mondta.
Utalt rá, hogy a reform dolgát nehéz helyzetben kell elvégezni az unióból való brit kilépés és az olaszországi választások alakulása miatt.
"Németország sok éven át várt, hogy Franciaország megcsinálja a maga reformjait. Franciaország ezt megtette. Európa sok éven át várta, hogy a francia-német páros előre haladjon. Most készek vagyunk rá" - mondta.
A napokban újraválasztott Angela Merkel német kancellár, akinek azóta ez volt az első külföldi útja, azt hangsúlyozta, hogy kormánya koalíciós programjának alapvető célkitűzése a közösségi reform, és egyben válasz Franciaországnak, amely szintén reformokat javasol.
"Nem mindig vagyunk ugyanazon az oldalon, de Németország és Franciaország már elért egy sor dolgot a múltban, és ez most is határozott szándékunk" - jelentette ki.
Sürgette, hogy szülessenek javaslatok a gazdasági és monetáris együttműködés reformjára, annak érdekében, hogy az euró tartósan szilárd legyen, továbbá a versenyképesség javítására is az innováció révén.
Merkel azt is megemlítette, hogy a menedéknyújtási politikákat is össze kell hangolni.
A sajtótájékoztatón nem volt szó az olyan francia javaslatokról, amelyek az igen mély integrációt célozzák, például az eurózóna közös pénzügyminiszteri posztja vagy egy olyan pénzalap létrehozása, amely segítene a tagországoknak külső sokkhatások esetén.
A németek különösen húzódoznak attól, hogy egy közös pénzügyminiszter esetén a gazdaságukat kitegyék a más, kevésbé stabil országok jelentette kockázatoknak - emlékeztetnek hírügynökségi elemzések.
Júniusban 28-29-én lesz az első félévet lezáró uniós csúcstalálkozó, erre az időpontra ígéri Párizs és Berlin az útitervet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.