London ismét összecsap Brüsszellel

<p>London. Túlsúlyba kerültek Nagy-Britanniában azok, akik kilépnének az unióból. Eközben a londoni kormány nagy harcra készül Brüsszellel a bevándorlókkal szembeni szigorítások ügyében.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A brit választópolgárok fele egy mostani népszavazáson arra adná voksát, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból, és mindössze egyharmaduk szavazna a brit uniós tagság fenntartására: Ez áll a Financial Times (FT) új, tegnap ismertetett felmérésében. A lap megbízásából a Harris Interactive cég által elvégzett országos felmérés kimutatta: pontosan 50 százalék a kilépésre, 33 százalék a bennmaradásra szavazna. A bizonytalanok aránya 17 százalék.

David Cameron kormányfő a múlt hónapban jelentette be, hogy a brit választók öt éven belül népszavazáson dönthetnek az uniós tagság jövőjéről. A brit kormány újra akarja tárgyalni viszonyrendszerét az EU-val. Ami érdekes: a brit választók több mint kétharmada attól sem tart, hogy a brit gazdaság megsínylené az EU-tagság feladását.

A brit kormány megpróbálja szigorítani a szociális juttatások igénybe vételének feltételeit a más EU-tagállamokból érkezők számára, és távol akarja tartani azokat, akik csak e juttatások miatt telepednének le Nagy-Britanniában. „Emiatt kényszerül nagy harcra Brüsszellel” – fogalmazott Iain Duncan Smith munka- és nyugdíjügyi miniszter vasárnap este – még a sztrájk előtt – a BBC televízió politikai magazinműsorában.

Smith kijelentette: a jóléti ellátórendszer szabályozása soha nem tartozott az EU hatáskörébe, de Brüsszel most mégis „megpróbál belenyúlni ebbe is. Ki kell mondanunk, hogy ez a tagállamok kormányainak hatásköre.”

Duncan Smith szerint a konzervatív-liberális kormánykoalíció egyebek mellett annak a meghatározásnak a szigorításával próbálja szűkíteni más EU-tagállamok polgárainak hozzáférését a brit szociális ellátórendszerhez, hogy ki tekinthető életvitel-szerűen Nagy-Britanniában tartózkodónak. „Az EB-nek meg kell értenie, hogy az EU-n belüli szabad mozgás nem jelentheti olyanok szabad letelepedését, akik csak a legjobb szociális ellátórendszerekhez igyekeznek hozzáférni.”

A miniszter határozottan cáfolta, hogy a brit kormány ezt az álláspontot csak a román és a bolgár beutazókra kívánja érvényesíteni; szavai szerint London azt szeretné, ha az új szabályok mindenkire vonatkoznának. Az év végén lejár a román és a bolgár munkavállalók letelepedését szabályozó átmeneti korlátozás hatálya, és Londonban egyre több előrejelzés jelenik meg arról, hány bevándorló várható a két országból jövőre. Egyes becslések szerint negyedmillió románt és bolgárt emlegetnek. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?