London elhalasztaná a háborút

London/Washington/Bagdad. Londoni lapértesülések szerint a brit kormány az iraki háború néhány hónappal való elhalasztására kívánja rávenni Washingtont. Amerika hírszerzési értesülésekkel látja el az ENSZ iraki fegyverzetellenőreit. Szaddám bizonyítékokat követel Bushtól és Blairtől.

London azért szeretné a háború halasztását, hogy az ellenőröknek legyen idejük bizonyítékokat találni Irak nemzetközi kötelezettségeinek megsértésére. Magas rangú brit kormányilletékesek véleménye szerint egyelőre nincs világos jogi alap a háborúra, annak ellenére, hogy folyik az amerikai és a brit erők felsorakoztatása a Perzsa-öbölben. Diplomaták arra figyelmeztették a brit kormányt, hogy csak akkor tudják elnyerni a BT támogatását egy katonai fellépéshez, ha az ellenőrök sarokba tudják szorítani Szaddám Huszein iraki elnököt. Vagy úgy, hogy tiltott fegyverekre, tartozékokra bukkannak, vagy ha az iraki vezetés megtagadja a hozzáférést katonai létesítményeihez, illetékeseihez. „Az ellenőrzési folyamattal tisztában lévők közül senki nem várja azt, hogy az ellenőrök heteken belül bizonyítékokkal álljanak elő. Feltételezések szerint a katonai akcióra a forróság miatt nyár előtt sor kerül. Az őszi időzítés azonban ugyanilyen ésszerű lenne, és ezalatt Szaddám az ellenőrök alapos kényszere alatt állna” – idézett egy magas rangú kormányilletékest tegnap a The Daily Telepgraph.

Saját képviselői sem támogatják Blairt

A lap rámutatott: a brit hadsereg körében elrendelt mozgósítás ellenére a kormány háborús retorikája az elmúlt hetekben jelentősen enyhült. Jack Straw külügyminiszter a minap már csak 60:40 százalékos esélyt adott egy katonai fellépés lehetőségének. A brit miniszterelnök szóvivője szintén azt hangsúlyozta, hogy január 27-e, amikor Hans Blixnek a BT elé kell terjesztenie az ellenőrök első átfogó jelentését, nem jelent végső határidőt a háború megindítására. A The Guardian egy magát megnevezni nem kívánó államminisztert idézett, aki kijelentette: „Senki, még Tony Blair sem kezd háborút holnap csak azért, mert George Bush azt mondja: nem akarja, hogy katonái a sivatagban lebzseljenek. Jelenleg nem igazolt egy háború elindítása, és az egész kormány így érez”. A kormányzó Munkáspárt parlamenti képviselői azon tűnődnek, miért áll Tony Blair oly szorosan az amerikai elnök mellett.

Powell nem bízik az ellenőrökben

Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint az USA néhány napja jelentős hírszerzési értesülésekkel látja el az ENSZ ellenőreit az iraki fegyverkezési programokról. Powell nyilatkozata a tegnapi The Washington Postban jelent meg. Az amerikai adatok lehetővé tették, hogy az ellenőrök máris erélyesebben végezzék munkájukat. Powell hozzátette: a legérzékenyebb értesüléseket egyelőre visszatartja, amíg meg nem állapítják, hogy az ellenőrök megfelelően kezelik-e az információkat és ki tudják-e aknázni őket. Dominique de Villepin francia külügyminiszter levelet írt a BT tizennégy tagországa külügyminisztereihez. Villepin – Washingtont és Londont bírálva – hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek támogatnia kell az ellenőröket, haladéktalanul el kell látni őket minden rendelkezésre álló információval. A fegyverzetellenőrök hat hete végzik munkájukat, és eddig semmit sem találtak, amivel Irakot a BT 1441. számú határozatának a megsértésével lehetne elmarasztalni. Az USA szerint Iraknak kell bebizonyítania, hogy felszámolta tömegpusztító fegyvereit. A bizonyítás terhe azonban mégis Amerikára nehezedik, ha meg akarja kapni a BT támogatását.

Bagdad ismét kémkedéssel vádol

Irak tegnap hazugságoknak nevezte a tömegpusztító fegyvereiről szóló washingtoni és londoni állításokat, és felszólította a két kormányt: hozzák nyilvánosságra bizonyítékaikat. Egyúttal közölte: tiltakozni fognak Hans Blixnél a fegyverzetellenőrök „indokolatlan akciói” miatt. Szaddám egyik tanácsadója szerint a szakértők a katonai támaszpontokon tett látogatásaik során olyan kérdéseket is feltettek, amelyeknek nem volt közük a tömegpusztító fegyverekhez. Rákérdeztek például a bázisok elmúlt évekbeli felújításaira, valamint a parancsnoki láncra, „egy olyan pillanatban, amikor Irakot invázió fenyegeti”. Szaadi tábornok úgy vélekedett, hogy ezek lehetnek az ellenőrök „egyéni tévedései” is, de mindenképpen tisztázni kell őket. Ez az első eset, hogy Bagdad magyarázatokat kér, azóta, hogy Szaddám kémtevékenységgel vádolta az ellenőröket. Bagdad úgy véli, ha az ellenőröknek lennének valós bizonyítékaik, akkor azokat már átadták volna Blixnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?