<p>A líbiai válság kezeléséről és az erőszak regionális terjedése elleni teendőkről tárgyalt hétfőn a polgárháborúban őrlődő ország külügyminisztere egyiptomi, algériai és tunéziai kollégájával Kairóban.</p>
Líbia szomszédjai a káosz regionális terjedésétől tartanak
Számeh Sukri, az egyiptomi diplomácia vezetője az érintett felek együttműködését szorgalmazta a líbiai kormány támogatásában az országban uralkodó "terror és szervezett bűnözés" leküzdésének érdekében.
Sukri ezenfelül egy nemzetközi alap létrehozását sürgette, amelyből a Líbia különböző részeit ellenőrzésük alatt tartó milíciák lefegyverzését finanszíroznák. Az említett folyamat részleteire a külügyminiszter ugyan nem tért ki, de azt hangsúlyozta, hogy a lehetőségek szerint keresni kell az együttműködést a biztonsági erők kötelékein kívül tevékenykedő csoportokkal is, illetve azok hajlandóságot mutató tagjaival.
A 2011-es forradalom alatt a néhai Moammer Kadhafi erői ellen együtt harcoló félkatonai szervezetek a diktátor megbuktatása után egymás ellen fordultak, és azóta teljes káoszba döntötték az észak-afrikai országot.
A kairói tanácskozásra egy nappal azután került sor, hogy a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) nevű iszlamista szövetség fegyveresei teljesen ellenőrzésük alá vonták Tripoli repülőterét. A médiában vasárnap megjelent képeken látható nemzetközi repülőtér lángokban állt. A fővárosi légi kikötőért hetek óta véres harcok folytak a Fadzsr Líbia és egy, a nyugati Zintán városából származó, a szekuláris politikai erők mellett álló milícia között.
Az országban egyre nagyobb teret nyerő dzsihadista csoportok aggodalommal töltik el a szomszédos országok kormányait, amelyek az arab tavasz viszontagságai után helyreállt törékeny stabilitásukat féltik. Sukri hétfőn kiemelte a Líbiával közös határok védelméért tett közös erőfeszítések fontosságát annak érdekében, hogy az onnan kiáradó fegyverek és fegyveresek útját elvágják.
Egyiptom rendszeresen válik olyan terrorakciók helyszínévé, amelyekért Kairó a szomszédból átáramló radikálisokat teszi felelőssé. Az utóbbi idők legvéresebb kimenetelű támadásában huszonkét határőr lelte halálát egy, a líbiai határtól nem messze felállított ellenőrzőponton júliusban.
Mindazonáltal Sukri határozottan kijelentette, hogy az egyiptomi hadsereg semmilyen formában nem vesz részt a Líbián belül folyó harcokban. A külügyminiszter ezzel azokra a hírekre reagált, amelyek szerint Egyiptom állt a múlt héten az iszlamisták tripoli állásai ellen intézett, vitatott eredetű légicsapások mögött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.