<p>A NATO csak a polgári lakosság védelmében hajtana végre légi csapásokat Líbiában, és nem akar harci támogatást nyújtani egyik félnek sem - hangsúlyozták diplomaták vasárnap Brüsszelben.</p>
Líbia - a NATO csak a polgári lakosság védelmében tervez légi csapásokat
A tagországok NATO-nagykövetei vasárnap kora este ültek össze, és a remények szerint viszonylag gyorsan - lehetőleg még ezen a napon, de legkésőbb hétfőn - döntést hoznak arról, hogy az atlanti szövetség átveszi-e az irányítást az Egyesült Államoktól a líbiai polgári lakosság védelmét célzó légi tevékenység felett.
Arról már korábban elvi egyetértésre jutottak, hogy a NATO fog gondoskodni a líbiai légtérben az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt repülési tilalom érvényesítéséről, valamint szerepet vállal a Líbiával szemben foganatosított fegyverszállítási embargó kikényszerítésében, tengeri ellenőrzés révén. A BT-határozatban ugyanakkor szerepel az is, hogy a civil lakosságot, illetve a lakott területeket meg kell védeni.
A repülési tilalom eddigi érvényesítése egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a Moammer Kadhafihoz hű hadsereg képtelenné vált a légierő alkalmazására a felkelők ellen. Líbiában ennek folytán fordult is a kocka: miközben korábban a Kadhafi-erők nyomultak előre, és elözönléssel fenyegették a felkelés szívét, Bengázit, a hét végén a felkelők sorra foglaltak vissza településeket.
A polgári lakosság megvédésének feladata azonban többet jelent, mint a líbiai repülőgépek és helikopterek megsemmisítését, illetve földre kényszerítését. Jelentheti adott esetben a városok ellen nehézfegyverzettel támadó erőkre mért légi csapásokat is. Ebben a helyzetben a NATO-nak nagyon körültekintőnek kell lennie, hogy csak olyan esetben mérjen légi csapást, amikor az a lakott terültek oltalmazását szolgálja, és úgymond "a harcmezőn" ne segítse egyik felet sem. Arra ugyanis az ENSZ nem adott felhatalmazást, hogy a nemzetközi beavatkozás a polgárháborúnak a felkelők javára történő eldöntésére, a Kadhafi-rezsim összeroppantására irányuljon.
"A NATO pártatlan marad, nem húz egyik félhez sem" - hangsúlyozta vasárnap egy diplomata.
A katonai szakértők már elkészítették a műveleti terveket, a tagállami kormányokat nagyköveti szinten képviselő Észak-atlanti Tanács pedig vasárnap vagy hétfőn hoz politikai döntést e tevékenység megkezdéséről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.