Kutyaszorítóban Kína Észak-Korea és az USA között

Phenjan |

<p>Az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti konfliktusban Kína&nbsp;&nbsp;kutyaszorítóba került - véli a dpa hírügynökség, emlékeztetve arra, hogy Washington és Phenjan - &quot;Peking makacs szomszédja&quot; -&nbsp;&nbsp;napok óta egymást múlja felül a háborús retorikában. A hibás számítás és a katonai eszkaláció veszélye nő. Kína bosszús Phenjan nukleáris ambíciói miatt, de az Egyesült Államokban sem bízik.</p>

Azt, hogy Donald Trump elnökben kevéssé lehet bízni, kínai szemszögből nézve ismét bizonyítja, hogy Trump éppen akkor kezd kereskedelmi vitába Pekinggel, amikor  az általa hangoztatott "barátságra" Hszi Csin-ping álllamfővel, pártvezetővel a legnagyobb szüksége lenne. 

Az ellentétek - mind a dpa fogalmaz -  hatalmasak: "az egyik oldalon egy amerikai elnök, aki a  megbízhatatlanságot és a blöfföt államférfiúi szinten űzi, a másik oldalon pedig Kína államfője, aki átlátja a játékot és nagyon távlatosan gondolkodik" Trump úgy hiszi, hogy csak Kína húzhatja ki az USA-t a csávából. Azzal, hogy az amerikai elnök megszorítja a kereskedelmi csavarokat Pekinggel szemben, nyilvánvalóan azt is el akarja érni, hogy Kína növelje a Phenjanra nehezedő nyomást és a szankciókat  szigorúan végrehajtsa.

Az új ENSZ-szankciók keretében a szénre, vasra, ólomra, ércekre, valamint a tengerből nyert élelmiszerre ("tenger gyümölcsei") vonatkozó, hétfőn bejelentett importstoppal Kína fontos pénzek útját állja el. Ám Hszi Csin-ping meg van győződve arról, hogy Észak-Koreát a még oly súlyos szankciókkal sem kehet eltéríteni atomprogramjától. Hszi Csin-ping  a megoldás kulcsát az Egyesült Államok kezében látja: Washingtonnak szívességet kellene tennie Phenjannak, biztonsági igényeit pedig komolyan kellene vennie. Az észak-koreai atom- és rakétaprogram felfüggesztéséért cserébe az Egyesült Államoknak és Dél-Koreának le kellene állítania közös hadgyakorlataikat, hogy új megbeszélések kezdődhessenek.

"Veszélyes, hogy mind Észak-Korea, mind az USA kemény vonalat képvisel" - figyelmeztet Csang Lien-kuj, a Pekingben működő pártfőiskola szakértője. "Jelen pillanatban sem Észak-Korea, sem az USA nem hallgat Kína tanácsaira.", Peking hiába int mérsékletre. "Kína nincs abban a helyzetben, hogy megakadályozzon egy konfliktust. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy készülünk a legrosszabbra, s védjük nemzeti érdekeinket, amíg csak lehet" - mondja a szakember.

Kínának három prioritása van: "semmi háború, semmi instabilitás, semmi atomfegyver". A status quo kerül az első helyre, az atomfegyverek megsemmisítése pedig csak mint távlati cél kerül szóba. "A stabilitás továbbra is előnyt élvez az atomfegyvermentességgel szemben" - állapítja meg Crisis Group amerikai agytröszt. Kína inkább akarja Észak-Koreát kordában tartani és a feszültséget csökkenteni, semmint az atomfegyvereket felszámolni. Kína nem is érzi magát fenyegetve az észak-koreai atomfegyverek által, szemben az Egyesült Államokkal, Dél-Koreával és Japánnal.

Kína habozik még keményebb kényszerítő intézkedésekhez nyúlni, mint amilyen az olajszállítások vagy a vasúti összeköttetések leállítása lehetne, ami Észak-Korea összeomlását eredményezhetné. Az összeomlás ellenőrizhetetlen helyzetet idézhetne elő, menekültáradatot és a két Korea kényszerű újraegyesítését amerikai vezetés alatt. Nem csak amerikai katonák jelennének meg Kína határainál, de megváltozhatna a térség geopolitikai egyensúlya is.

"Kínának most éppen valóban nehéz bármit is cselekednie" - mondja Csin Csiang-ji a Jenpien (Yanbian) Egyetemről. "Nem nagyon valószínű", hogy Észak-Korea feladja atomfegyvereit. Így aztán az Egyesült Államok kemény döntés előtt áll. Csak három lehetőség van: "először is katonai csapás Észak-Koreára". Ez minimum megtorlást váltana ki Phenjan részéről Dél-Korea és Japán ellen - amennyiben Észak Korea nem lenne képes elérni az USA területét.  "Második lehetőség: a feszültség tovább tart", ám nagyon valószínű, hogy a végén eszkaláció következne be - vallja meggyőződéssel a szakértő. Így aztán maradna a harmadik lehetőség: a tárgyalások.

Az, hogy csak rossz, vagy még rosszabb opciók vannak, az amerikai kormányzat szakértőit is megfontolásokra készteti. Előkerülnek a párhuzamok a Szovjetunió által jelentett atomfenyegetettséggel, amelyet elrettentéssel, feltartóztatással és tárgyalásokkal hosszú távon kezelni lehetett. Az Egyesült Államok is tehetne ajánlatot Észak-Koreának: "tehetnénk önöknek egy javaslatot, ami a legtöbbet tartalmazza abból, amit önök el akarnak érni - cserébe a teljes atomfegyvermentességért és nukleáris programjuk felszámolásáért" - javasolja Jeffrey Bader, a Brookings amerikai agytröszttől.

Bader a teljes diplomáciai elismerést említi, az embargó és a szankciók végét, gazdasági segítséget és beruházásokat, valamint békeszerződést, amely felváltaná az 1950-53-as koreai háború után kötött fegyverszüneti megállapodást. Ez teljesen megfelel a kínai elképzeléseknek, más kérdés, hogy Észak-Korea belegyezne-e. Mindenesetre a tárgyalások kezdetét jelenthetné és mindenkinek megmutatná, hogy az Egyesült Államok "nem a probléma, hanem a megoldás része".

"Ezzel egyidejűleg az Egyesült Államoknak hosszú távú erőfeszítésekre kellene berendezkednie, amelyek valószínűleg szükségesek lennének egy atomfegyerrel rendelkező Észak-Korea feltartóztatására, elrettentésére és elszigetelésére, mígnem Észak Korea vagy megreformálja magát, vagy széthullik" - mondja Bader.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?