Feltehetőleg külső behatás által keletkezett kár a napokban szivárgás miatt leállított, Finnországot Észtországgal összekötő Balti-tengeri gázvezetéken – közölte kedden Sauli Niinistö finn elnök.
Külső behatás által keletkezhetett kár a napokban leállított Balti-tengeri gázvezetéken
„Valószínű, hogy a gázvezetéken és a telekommunikációs kábelen keletkezett kár külső behatás eredménye. Egyelőre nem világos, mi okozta a kárt, a vizsgálat folytatódik Finnország és Észtország együttműködésével” – jelentette ki Niinistö.
„Ma beszéltem Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. A NATO készen áll segítséget nyújtani a vizsgálatban” – tette hozzá a finn elnök.
A finn kormány tájékoztatása szerint károk keletkeztek nemcsak magán a gázvezetéken, de a párhuzamosan futó telekommunikációs kábelen is, amelyek összekötik a két NATO-tagországot.
A Gasgrid finn gázszolgáltató szerint hónapokat vagy akár még több időt is igénybe vehetnek a helyreállítási munkálatok.
Petteri Orpo finn miniszterelnök sajtókonferenciáján aggasztónak nevezte a történteket, de arról igyekezett biztosítani mindenkit, hogy az ország energiaellátása stabil, illetve a telekommunikációs vezetéken keletkezett kár nem befolyásolja Finnország összeköttetését a külvilággal.
„Túl korai még következtetéseket levonni, hogy ki, vagy mi okozhatta a kárt” – hangsúlyozta Orpo, hozzátéve, hogy a földgáz mindössze 5 százalékát teszi ki Finnország energiaellátásának.
Orpo még a sajtótájékoztatója előtt a helyi sajtónak elmondta, hogy a parti őrség és a határőrség alakulatai megtalálták a szivárgás helyét Finnország kizárólagos gazdasági övezetében. „Előzetes információk szerint lehetetlen, hogy a gázvezetéken keletkezett kárt normális nyomásingadozás váltotta volna ki” – mondta a kormányfő.
A finn és az észt üzemeltetők vasárnap szokatlan nyomáscsökkenést észleltek a Balticconnector gázvezetéken, és felmerült a gyanú, hogy szivárgás állhat fenn, és emiatt a vezetéket ideiglenesen lezárták.
„A gázvezetéken tapasztalt nyomáscsökkenés nagyon gyors volt, ami arra utal, hogy nem kis lék keletkezhetett. Ennek okát azonban továbbra sem sikerült tisztázni” – mondta a balti állam egyik névtelenséget kérő energetikai tisztségviselője.
Az észt Elering gázszolgáltató szóvivője hétfőn közölte, hogy egyelőre nem zártak ki egyetlen lehetséges okot sem, így a lehetséges szabotázst sem.
Az érintett, 77 kilométer hosszú gázvezeték a Balti-tenger alatt 2020 eleje óta köti össze a finnországi Inkoo LNG-terminált Paldiski észt kikötővárossal.
Tavaly szeptemberben az Oroszországot Németországgal a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat és az Északi Áramlat-2 gázvezetéken történtek robbanások, Svédország és Dánia gazdasági övezetében. Akkor négy helyen észleltek gázszivárgást. A vizsgálatok azt már megállapították, hogy szándékos merénylet történt, de felelőst mind ez idáig nem neveztek meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.