Az ENSZ humanitárius segélyszervezetének vezetője „könyörtelen” döntéseket ígért a háborús övezeteknek szánt pénzek elköltésének rangsorolásában – áll az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) jövő évi költségvetési igényéről készült jelentésben.
„Könyörtelen” döntéseket ígér az ENSZ új segélyezési vezetője
Tom Fletcher, az OCHA új vezetője rámutatott: a hivatal 2025-re kevesebb forrásra tart igényt, mint amennyiben az idén részesült. Ezzel azt akarja bizonyítani, hogy a szervezet a „rendelkezésére álló forrásokat racionálisan és takarékosan tudja felhasználni, főleg egy olyan időszakban, amikor a válságok száma, intenzitása és időtartama egyre csak nő a világban” – tette hozzá.
Az OCHA szerdán közzétette a 2025-ös évre szóló költségvetési igényét, amelyben 47 milliárd dollárt kért 190 millió ember megsegítésére 32 országban, bár becsléseik szerint világszerte 305 millióan szorulnak segítségre.
„A világ lángokban áll, és mi így oltjuk a tüzet” – mondta újságírók előtt a múlt hónapban kinevezett vezető.
Az elmúlt években OCHA mellett a nemzetközi vöröskereszt is kevesebb támogatást kapott a konfliktus sújtotta Szíriában, Dél-Szudánban, a Közel-Keleten, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Ukrajnában és Szudánban élők megsegítésére. A segélyhez jutás különösen nehéznek bizonyult Szudánban és a Gázai övezetben.
A 2025-es büdzsé legnagyobb összegét, összesen 8,7 milliárd dollárt Szíriában a belső menekültek és a szíriai menekülteket befogadó szomszédos országok szükségleteire szánják. Ezt követi a Szudánnak tervezett 6 milliárd dolláros támogatás, a megszállt palesztin területeknek szánt 4 milliárd dollár, az Ukrajnának ígért 3,3 milliárd dollár, illetve a Kongónak szánt közel 3,2 milliárd dolláros segélyezés.
Fletcher szerint hivatalának „könyörtelennek" kell lennie annak érdekében, hogy a segélyek a leginkább rászorulókhoz jussanak el: „Óvatosan használom ezt a szót, mert ez a döntés arról szól, hogy a finanszírozást hova csoportosítsuk és hol lehet vele a legnagyobb hatást elérni" – fejtette ki a vezető.
Elmondása szerint ez azon a felismerésen alapul, hogy a korábbi években az OCHA nehezen tudta előteremteni a szükséges pénzforrásokat.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy szerinte az Egyesült Államok mint a mindenkori legjelentősebb adományozó a második Trump-kormány alatt mennyit ad majd humanitárius segélyezésre, Fletcher azt mondta: „nagyon sok időt" tölt majd azzal a következő hónapokban, hogy az új kormány segélyezési terveiről tárgyaljon. Megjegyezte, hogy egyes kormányok "megkérdőjelezik az ENSZ tevékenységét, és ideológiai megfontolásból kevésbé támogatják humanitárius erőfeszítéseit, amint ezt a jelentésben is leírta az OCHA.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.