Klaus tanácsadója: Havel koncepciója a korporatív fasizmus irányába mutatott

Prága |

<p>Petr Hájek, Václav Klaus cseh köztársasági elnök legfőbb politikai tanácsadója szerint az egy éve elhunyt Václav Havel volt cseh államfő és drámaíró a hazugság és a gyűlölet eszköze volt, s politikai koncepciója a fasiszta állam irányába mutatott.</p>

 "Václav Havel - tudatosan vagy tudatlanul, de mindenképpen aktívan - a hazugság és a gyűlölet eszköze volt... politikai koncepciója nyíltan a fasiszta korporatív állam, az úgynevezett polgári társadalom irányába mutatott" - írja Hájek a Halál bársonyban (Smrt v sametu) című, napokban megjelent új könyvében.

    Hájek a ČT24 közszolgálati hírtelevíziónak szombaton adott interjújában ugyanakkor tagadta, hogy könyvével Havelt akarta volna dehonesztálni. Azt állította: mindössze olyan elemzésről van szó, amely ellensúlyozni kívánja a Havel halála alkalmával megjelenő, a volt politikust tömjénező írásokat.

    Szerinte Havel politikai koncepciója jól kiolvasható a hetvenes években írt szövegeiből, egyebek között a Gustáv Husák korabeli kommunista csehszlovák államfőnek írt nyílt leveléből, illetve a Kiszolgáltatottak hatalma című esszéjéből. Ezek az írások állítólag azt bizonyítják, hogy az akkori disszidens drámaíró nem a demokratikus társadalmi berendezkedés irányába kívánt elmozdulni, hanem egy olyan állam felé, mint amilyet Benito Mussolini épített ki Olaszországban, s amelyet fasisztának neveztek el.

    "Ha egy társadalom nem a politikai pártok elvén alapul, nem demokratikus" - szögezte le Hájek az interjúban.

    A polgári társadalmat - véli Hájek - egyrészt különféle korporációk alkotják, amelyek vezetőit senki sem választja, másrészt pedig "olyan intézmények, mint például a média, amelynek hatalmas részesedése van a hatalomban, miközben nincs demokratikus legitimációja".

    Havel ellentéteként Hájek Václav Klaust emeli ki, aki szerinte egyértelműen a politikai pártok versengésének a híve. Mindezek fényében Havel és Klaus a kilencvenes években kezdődött állandó politikai harca teljesen érthető - magyarázta álláspontját a tanácsadó. Leszögezte: a pártok és vezetőik mindig meg vannak mérettetve a politikai versenyben, s ez megkülönbözteti őket a Havel által előnyben részesített civil szervezetektől és vezetőiktől.

    Petr Hájek legújabb könyve, hasonlóan a korábbiakhoz, ismét nagy figyelmet keltett Csehországban, s az értékelések nagyon megoszlanak. Václav Klaus államfő szerint a könyv érdekes, szinte kötelező olvasmánnyá kellene tenni.

    "Bár sok mindenben nem értek egyet a szerzővel, Petr Hájek könyvét figyelemre méltónak tartom, szinte kötelező olvasmánynak minden olyan ember számára, aki érdeklődik a világ iránt" - jelentette ki Havel a héten egy újságírói kérdésre válaszolva.

    A német Die Welt a könyvről közölt recenziójában ugyanakkor Hájeket Klaus "udvari bolondjának" nevezte, ami része "a fura cseh politikai folklórnak".

  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?