MTI-ÖSSZEFOGLALÓWashington/Brüsszel/Moszkva. Az USA és az Európai Unió tovább szigorította és kibővítette az Oroszország elleni szankciókat amiatt, hogy Moszkva nem tette meg az ígért lépéseket a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus enyhítése érdekében.
Kijev Moszkvát vádolja egy Szu–25-ös vadászgép lelövésével
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
Washington/Brüsszel/
Moszkva. Az USA és az Európai Unió tovább szigorította és kibővítette az Oroszország elleni szankciókat amiatt, hogy Moszkva nem tette meg az ígért lépéseket a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus enyhítése érdekében. Míg Washington eddig jobbára csak magánszemélyeket és cégeket sújtott Moszkva ukrajnai politikája miatt, a most nyilvánosságra hozott büntetőintézkedések egész gazdasági szektorokat érintenek, és megfigyelők szerint az eddigi legszigorúbb szankciók Oroszország ellen. Az intézkedések kiterjednek az energia- és a fegyveriparra is, továbbá több bankra, illetve donyecki és luhanszki oroszbarát szakadár vezetőkre is. Az érintett vállalatok között van a Rosznyefty (Rosneft) energetikai óriás, a Gazprom pénzintézete, a Gazprombank, illetve a Vnyesekonombank (VEB). A fegyveriparból nyolc cég került fel a listára. Az intézkedés kiterjed az amerikai cégekre: korlátozniuk kell ügyleteiket a Vlagyimir Putyin közeli szövetségese, Igor Secsin által vezetett Rosznyefty vállalattal, amely 2013-ra a tőzsdén jegyzett legnagyobb olajipari cég lett a világon, és Oroszország GDP-jéhez több mint 8 százalékkal járul hozzá. A szankciókkal sújtott vállalatok számára jelentősen korlátozzák az amerikai piacokon való megjelenést. Barack Obama amerikai elnök a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy Moszkva nem tett lépéseket az ukrán válság enyhítésére, az Oroszország ellen újonnan elfogadott amerikai büntetőintézkedések pedig azt a célt szolgálják, hogy egyértelművé váljon, következményei vannak Vlagyimir Putyin agressziójának. Obama emlékeztetett arra, többször is nyomatékosította: Oroszországnak tettek, és nem csak szavak révén kell bizonyítania, hogy az Ukrajna keleti részén kialakult feszültség enyhítésén fáradozik. Röviddel a washingtoni bejelentés után az Európai Unió is bővítette az Oroszország elleni szankciókat. Az új büntetőintézkedések minden olyan személy vagy szervezet ellen irányulhatnak – Oroszországban is –, akik vagy amelyek pénzügyileg támogatják Ukrajna területi egységének, szuverenitásának és függetlenségének megsértését. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök értelmetlennek nevezte az új nemzetközi szankciókat. „Bármilyen szankciók csupán haragot keltenek, nem erősítik a derűlátást sem a gazdaságban, sem az emberekben, és sohasem érik el nyilvánvaló céljukat” – mondta a kormányfő. Az orosz külügyminisztérium felháborítónak és alaptalannak nevezte a washingtoni döntést. A tárca szerint az intézkedés csupán „primitív megtorlása annak, hogy az események Ukrajnában nem az amerikai forgatókönyv szerint alakulnak”. Az újabb nyugati szankciók bevezetésének hírére komoly eséssel reagált a moszkvai értéktőzsde .
Kijev állítása szerint egy orosz harci gép lelőtte az ukrán légierő egyik Szu–25-ös vadászgépét, amely Ukrajna légterében hajtott végre feladatot. A pilótának sikerült katapultálnia, így sértetlenül úszta meg a támadást. Andrij Liszenko, a Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője kijelentette: az orosz repülő rakétát lőtt ki szerdán az ukrán vadászgépre, amely lezuhant. Ukrán jelentések szerint Grad rakétarendszerrel három sorozatot lőttek ki szerda este Oroszországból Ukrajna területére. Olyan videofelvételek jelentek meg az interneten, amelyek az ukrán média szerint bizonyítják a támadás tényét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.