Brüsszel. Az EU külügyminiszterei tegnap Brüsszelben elvben egyetértésre jutottak a szombaton Rómában kezdődő kormányközi konferencia időrendjét és témaköreit illetően. A kormányközi konferenciának az év végéig el kellene fogadnia az első európai alkotmányt. Az EU-tagállamok kiálltak amellett, hogy az ENSZ kapjon kulcsszerepet az iraki rendezésben.
Ki tömje be a réseket?
Az EU-tagállamok ismételten kiálltak amellett, hogy az ENSZ kapjon kulcsszerepet az iraki rendezésben, és támogatásukról biztosították a világszervezet főtitkárának erre irányuló törekvéseit. A tagállamok és a csatlakozó országok külügyminiszterei által elfogadott következtetésekben az unió ismételten megerősítette, hogy kész érdemi szerepet vállalni az újjáépítési erőfeszítésekben. Az Európai Bizottság várhatóan holnap fogadja el azt a javaslatot, amely szerint az EU 200 millió eurót fog felajánlani a nemzetközi adományozók október végén Madridban tartandó konferenciáján. A tizenötök súlyt helyeznek arra, hogy az ilyen jellegű adományokat egy külön e célra létrehozandó nemzetközi alapítvány kezelje, az adományozók pedig ennek közbejöttével irányítsák a pénzek felhasználását. Állásfoglalásában a külügyminiszteri tanács erélyesen elítélte az utóbbi hetekben Irakban végrehajtott terrorista merényleteket. A miniszterek kiemelték az iraki szuverenitás helyreállításának és egy demokratikus választások alapján létrejövő kormány megalakításának a fontosságát. Állásfoglalásuk szerint a politikai hatalmat „megvalósítható menetrend” alapján kell visszajuttatni az iraki népnek. A tanács különlegesen nagy jelentőséget tulajdonítottak annak, hogy Irakban nemzeti párbeszéd kezdődjön az országon belüli politikai megosztottságok felszámolása érdekében. Megígérték, hogy ehhez a nemzetközi közösséggel együtt az EU is igyekszik hozzájárulni.
Az EU-tagállamok tegnap megadták az elvi hozzájárulást ahhoz, hogy decembertől mintegy 200 fős uniós rendőri erő teljesíthessen szolgálatot Macedóniában. A külügyminiszteri tanács ülésén született döntés szerint december 15-re mindennek készen kell állnia a Proxima névre keresztelt művelet megkezdéséhez. Forma szerint ugyanebben az időpontban járna le a volt jugoszláv köztársaságba vezényelt uniós katonai erő mandátuma is, a két misszió között azonban nincs közvetlen kapcsolat. Uniós illetékesek tájékoztatása szerint akár át is fedhetik egymást, ha ugyanis Szkopje a Concordia nevű katonai művelet meghosszabbítását kérné, az EU kész lenne hozzájárulni ehhez. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.