London/Sydney. Kitartott az ENSZ-főtitkár utáni brit kémkedésről közölt állításai mellett a tegnapra virradó éjszaka Clare Short egykori brit nemzetközi fejlesztési miniszter.
Richard Butler, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek volt vezetője tegnap azt mondta, hogy legalább négy ország, köztük Franciaország is lehallgatta beszélgetéseit abban az időben, amikor kényes tárgyalásokat folytatott Irak leszerelése érdekében. Clare Shortra reagálva kijelentette: „természetesen, engem is (lehallgattak), ennek tökéletesen tudatában voltam”. Butler, aki az ausztrál ABC rádiónak nyilatkozott, 1998-ig volt a világszervezet iraki fegyverzetellenőreinek vezetője. Elmondta: ő onnan tudott a dologról, hogy a lehallgatást végzők megmutattak neki más személyekről készített felvételeket, hogy ezzel segítsék őt az iraki leszerelés ügyében. „Engem érintő felvételeket azonban sohasem mutattak” – mondta Butler, hozzátéve: az amerikaiak, a franciák, a britek és az oroszok is lehallgatták. „Ezt más forrásokból tudtam, s meggyőződtem arról, hogy a Biztonsági Tanács legalább négy tagja kémkedik utánam.” Butler állításaihoz John Howard ausztrál miniszterelnök semmit sem volt hajlandó hozzáfűzni, azzal érvelve, hogy politikája értelmében sohasem erősít meg vagy cáfol titkosszolgálatokra vonatkozó értesüléseket.
Ugyancsak az ausztrál ABC rádió állította tegnap, hogy lehallgatták Hans Blixnek, az ENSZ iraki fegyverzetellenőrzési bizottsága volt vezetőjének mobiltelefonon folytatott beszélgetéseit, amikor Irakban tömegpusztító fegyverek után kutatott. Az így szerzett információkat az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és szövetségesei megosztották egymás között. Blix beszélgetéseit átiratban rögzítették is.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.