Ki mindenki után kémkedtek még?

London/Sydney. Kitartott az ENSZ-főtitkár utáni brit kémkedésről közölt állításai mellett a tegnapra virradó éjszaka Clare Short egykori brit nemzetközi fejlesztési miniszter.

London/Sydney. Kitartott az ENSZ-főtitkár utáni brit kémkedésről közölt állításai mellett a tegnapra virradó éjszaka Clare Short egykori brit nemzetközi fejlesztési miniszter. Short bombát robbantott a brit belpolitikai életben, amikor azt mondta, a brit titkosszolgálatok lehallgatták Kofi Annan beszélgetéseit az iraki háború diplomáciai előkészítésének időszakában. Tony Blair miniszterelnök délután rendkívül felelőtlennek nevezte egykori miniszterét. Clare Short erre a BBC tévé Newsnight című aktuálpolitikai hírmagazinjának éjjeli adásában megismételte állítását, és fellengzős elterelő hadműveletnek nevezte a miniszterelnök vele kapcsolatos kijelentéseit. Short cáfolta, hogy a brit kémkedés feltárásával veszélybe sodorta volna a titkosszolgálatokat. Kijelentette, hogy látta a főtitkár telefonbeszélgetéseiről készült átiratokat, és egy ideig azon volt, hogy értesíti Annant, de aztán mégis jobbnak látta, ha a nyilvánossághoz fordul.

Richard Butler, az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek volt vezetője tegnap azt mondta, hogy legalább négy ország, köztük Franciaország is lehallgatta beszélgetéseit abban az időben, amikor kényes tárgyalásokat folytatott Irak leszerelése érdekében. Clare Shortra reagálva kijelentette: „természetesen, engem is (lehallgattak), ennek tökéletesen tudatában voltam”. Butler, aki az ausztrál ABC rádiónak nyilatkozott, 1998-ig volt a világszervezet iraki fegyverzetellenőreinek vezetője. Elmondta: ő onnan tudott a dologról, hogy a lehallgatást végzők megmutattak neki más személyekről készített felvételeket, hogy ezzel segítsék őt az iraki leszerelés ügyében. „Engem érintő felvételeket azonban sohasem mutattak” – mondta Butler, hozzátéve: az amerikaiak, a franciák, a britek és az oroszok is lehallgatták. „Ezt más forrásokból tudtam, s meggyőződtem arról, hogy a Biztonsági Tanács legalább négy tagja kémkedik utánam.” Butler állításaihoz John Howard ausztrál miniszterelnök semmit sem volt hajlandó hozzáfűzni, azzal érvelve, hogy politikája értelmében sohasem erősít meg vagy cáfol titkosszolgálatokra vonatkozó értesüléseket.

Ugyancsak az ausztrál ABC rádió állította tegnap, hogy lehallgatták Hans Blixnek, az ENSZ iraki fegyverzetellenőrzési bizottsága volt vezetőjének mobiltelefonon folytatott beszélgetéseit, amikor Irakban tömegpusztító fegyverek után kutatott. Az így szerzett információkat az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és szövetségesei megosztották egymás között. Blix beszélgetéseit átiratban rögzítették is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?