<p>Washington aggodalmát tolmácsolta a dél-kínai-tengeri szigetfeltöltések üteme és mérete miatt John Kerry amerikai külügyminiszter Pekingben, kétnapos látogatásának első napján, szombaton.</p>
Kerry: Kína csökkentse a dél-kínai-tengeri feszültségeket
Erről maga Kerry számolt be újságírók előtt. Mint mondta, partnerével, Vang Ji külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain sürgette, Peking tegyen megfelelő intézkedéseket annak érdekében, hogy javuljanak a kilátások a területi viták diplomáciai megoldására.
Vang a Nansa/Spratly-szigeteket érintő helyzetre utalóan megjegyezte, Kína maga is a békés megoldások híve, amelyeknek a "történelmi tényeken" és a "nemzetközi normákon" kell alapulniuk. Hozzátette, hogy a szuverenitást érintő kérdésről van szó, s országa szándéka területi integritásának védelmére "sziklaszilárd" és "megingathatatlan".
Az utóbbi hetekben elsősorban a Fülöp-szigetek igyekezett felhívni a nemzetközi figyelmet arra, hogy Kína dél-kínai-tengeri zátonyokon kiterjedt építkezést, területfeltöltést folytat, kikötőt, leszállópályát épít. Peking ugyanakkor azt állítja, hogy a Fülöp-szigetek az 1970-es évektől kezdve elfoglalt több, Kínához tartozó szigetet, és azokon már korábban katonai és polgári létesítményeket, köztük repülőtereket, laktanyákat épített.
A napokban a washingtoni védelmi minisztérium a dél-kínai-tengeri szabad hajózás védelmére hivatkozva jelezte, hogy az Egyesült Államok akár repülőgépeket és hadihajókat is küldhet azon zátonyok 12 tengeri mérföldön belüli vizeire, amelyeken Kína építkezik. Peking válaszul leszögezte, hogy a szabad hajózás nem hatalmaz fel senkit arra, hogy behatoljon egy másik ország felségvizeire, vagy légterébe. Kína szerint egyébként semmi gond a szabad hajózással, s azt a maga részéről a jövőben is biztosítva látja.
Kerry kínai látogatása alapvetően - amint azt meghirdették - a következő havi, Washingtonban tartandó éves amerikai-kínai stratégiai és gazdaági párbeszéd előkészítését és Hszi Csin-ping kínai elnök szeptemberre tervezett amerikai útját hivatott előkészíteni.
A külügyminiszterek több aktuális nemzetközi kérdést is megvitattak, így a Koreai-félsziget atommentesítésének ügyét is. Kerry ezzel kapcsolatban tájékoztatóján elmondta, folytatják a munkát annak érdekében, hogy Phenjan hagyjon fel nukleáris ambícióival. Jelezte, hogy ellenkező esetben Észak-Koreának mind gazdasági, mind politikai téren növekvő elszigeteltséggel kell számolnia.
Kerry úgy ítélte meg, hogy az Iránnal az atomprogramjának korlátozásáról kötött keretmegállapodás épp azt igazolja, hogy a nukleáris fegyverről való lemondás, illetve a szankciók vele járó feloldása elősegíti a gazdaság fejlődését, s "pozitív hatással" lehet Észak-Koreára.
Kerryt vasárnap fogadja Hszi Csin-ping elnök. Az amerikai külügyminiszter Pekingből Szöulba utazik majd tovább.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.