Kémkedett Kínában a Rio Tinto?

Peking |

<p>Hat éve folytat gazdasági kémkedést Kína ellen az ausztrál Rio Tinto bányaipari vállalat, és ezzel hatalmas károkat okozott a kínai államnak - olvasható az államtitkok védelméért felelős kínai hatóság hét végén közzétett jelentésében.</p>

Az interneten megjelent dokumentum a Rio Tinto számítógépein fellelt adatokra hivatkozik. Ezek szerint a Rio Tinto kémkedésének következtében a kínai acélipari vállalatok állítólag mintegy 102 milliárd dollárral fizettek többet a kelleténél a Kínának szállított vasércért. 
    A kínai hatóságok július eleje óta őrizetben tartják a Rio Tinto sanghaji irodájának négy kínai  alkalmazottját - egyikük ausztráliai állampolgár - államtitkok megszerzésének vádjával. A kínai állami tömegtájékoztatás annak idején azt közölte, hogy az őrizetbe vettek ügye a kínai acélkohók és a külföldi cégek közötti ártárgyalásokkal függ össze.
    A Rio Tinto - a világ harmadik leghatalmasabb bányaipari vállalata - vezetésével folynak tárgyalások a vasérctermelők és kínai acélgyártó üzemek között. Kína általában is az ausztrál export második legfontosabb célországa Japán után, és Kína a világ legnagyobb vasércfelhasználója - a világtermelés mintegy felét fogyasztva -, miközben Ausztrália a világ legnagyobb vasércexportőre. Tavaly a vasérc tette ki az Ausztráliából származó kínai import összértékének több mint a felét.
    Kína 72 nagy és közepes acélkohója májusban már 1,262 milliárd jüan (185 millió dollár) összesített profitot termelt, tavaly október óta első ízben volt nyereség az összesítés szintjén. A tavasszal visszatért kínai gazdasági fellendülés érződik a nemzetközi nyersanyagárakon - a réz szabadpiaci ára 95 százalékkal, a nikkelé 63 százalékkal magasabb az év elejinél a londoni fémtőzsdén -, de az áremelkedést fékezi, hogy Kína igyekszik lenyomni a szerződéses árakat.
    Az élénk kereslet hatására Kínában tonnánként 100 dollár fölé szökött a vasérc szabadpiaci ára azonnalra. Most 74 százalékkal drágább az  áprilisi mélypontjánál, 58 dollárnál. A vasérc ára történelmi csúcspontját tavaly áprilisban-májusban Kínában érte el, tonnánként 150 dollár körüli szinten. Az árak esetleges további emelkedése attól függ, hogy a kínai acélművek megkötik-e a hosszú távú ármegállapodást a tengerentúli bányavállalatokkal.
    A jelenlegi kínai árszint 33 százalékkal magasabb az Ausztrália által kínai szállításra szabott, hosszú távra megállapított árnál, amely július végén tonnánként 76 dollár körül volt szállítással együtt. A kínai vas- és acélszövetség (CISA) még mindig tárgyal a legnagyobb bányavállalatokkal, a BHP Billitonnal, a Rio Tintóval és a Vale-lel. Nagyobb árengedményt akar, mint amit a japán acélgyártók tavasszal kialkudtak a Rio Tintóval. A japán cégek a vasérc árának 33 százalékos csökkentését érték el a tavalyi átlaghoz képest. A kínai acélipar - a világ legnagyobbja - képviselői a vasérc árának legalább 40 százalékos csökkentéséről tárgyalnak a fő bányatársaságokkal.
    A régi szokás az, hogy ha valamelyik kínai acélkohó valamiben megegyezik bármelyik külföldi vasércszállítóval, akkor a többi acélmű követi azt. A kínai vas- és acélszövetség viszont szeretné helyreállítani, érvényesíteni fennhatóságát. Hírek szerint a nagyságra nyolcadik kínai acélkohó egy alkalmazottját is őrizetbe vették a kémügyben.
    Piaci megfigyelők szerint még egy mellékszála lehet az ügynek: a kínai Chinalco alumíniumkohó nemrég  kétszeresére, 18 százalékra akarta növelni részesedését a Rio Tintóban, de az ügylet ellen akkora politikai kampány indult Ausztráliában, hogy a Rio Tinto végül visszautasította a kínai tőkeinjekciót.
    Az államtitkok védelméért felelős kínai hatóság jelentésében utalt arra, hogy a kínai kormány várhatóan nem fog lemondani a Rio-ügy felderítéséről, sőt, az esetet akár arra is használhatja, hogy megszigorítsa az üzleti élet szereplőire vonatkozó előírásokat. A jelentés azt javasolja, hogy vonják szigorúbb szabályozás alá a Kínában működő külföldi vállalatokat a kémkedés veszélyének elhárítása érdekében, illetve fokozottabban ellenőrizzék a kínai és külföldi vállalatok kapcsolatait. A dokumentum azt is szorgalmazza, hogy határozzák meg pontosan, milyen gazdasági adatok minősülnek államtitoknak.
    A Rio Tinto tagadja a vesztegetési vádakat, és azt állítja, hogy munkatársai nem tettek semmi elítélendőt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?