Keith Kellogg: Európának nem lesz helye az asztalnál a béketárgyalásokon

kellogg

Európának nem lesz helye az asztalnál, amikor az ukrajnai békéről tárgyalnak majd – jelentette ki Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián.

Keith Kelloggnak azt a kérdést tették fel a konferencián, tud-e biztosítékot adni afelől, hogy az ukránok és az európaiak ott lesznek a tárgyalóasztalnál a békéről folytatandó egyeztetéseken. Az amerikai különmegbízott úgy fogalmazott: „a válasz erre a kérdésre (az európaiakat illetően) az, hogy nem”. Az ukránok ugyanakkor „természetesen” ott lesznek a tárgyalóasztalnál, butaság lenne, ha nem így lenne – tette hozzá.

Kellogg arról is beszélt Münchenben, hogy az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon arra fókuszálhatnának majd, hogy területi engedményeket próbáljanak kicsikarni Oroszországtól, és ehhez Putyin elnök olajbevételeit vehetnék célba.

„Oroszország valójában egy petrolállam” – mondta Kellogg, hozzátéve, hogy a nyugati országoknak többet kellene tenniük azért, hogy hatékonyabban hajtsák végre a Moszkvával szemben bevezetett szankciókat.

Az amerikai különmegbízott megjegyezte: Trump elnök még csak 25 napja van hivatalban, nem lehet tudni, mikor lesz kész terve Ukrajnára vonatkozóan. Azt azonban leszögezte, elkerülhetetlen, hogy bevonják az orosz elnököt a háború lezárásába.

„Ha tetszik, ha nem, tárgyalni kell az ellenfelekkel” – mondta Kellogg.

Alexander Stubb finn államfő Kellogg szavaira reagálva a konferencián azt mondta: kizárt dolog, hogy az európaiak részvétele nélkül folytassanak tárgyalásokat Ukrajnáról és az európai biztonsági struktúráról. De ehhez az is szükséges, hogy Európa „összeszedje magát, kevesebbet beszéljen, és többet cselekedjen” – jegyezte meg.

Donald Trump nemrég kérdőívet küldött az európai országoknak arról, hogyan tudnának hozzájárulni a Kijevnek nyújtandó biztonsági garanciákhoz. A finn elnök szerint ez a kérdőív „gondolkodásra fogja kényszeríteni az európaiakat”.

Egy európai diplomáciai forrás szerint a kérdőív hat kérdést tartalmaz, és egyebek mellett olyan témákat firtat, hogy az egyes országok hány katonát lennének hajlandók rendelkezésre bocsátani.

A müncheni konferencián Mark Rutte NATO-főtitkár is arra biztatta az európai országokat, hogy ne arról panaszkodjanak, hogy esetleg kiszorulhatnak a tárgyalóasztal mellől, hanem álljanak elő javaslatokkal, ötletekkel, és fektessenek be több pénzt a védelembe.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter az X közösségi oldalon azt írta: a francia államfő hétfőre Párizsba hívta informális tanácskozásra az európai vezetőket, hogy megvitassák az Ukrajnával kapcsolatos ügyeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?