Katalónia a függetlenség kikiáltásának küszöbén

Feszült várakozás előzte meg Spanyolországban a katalán parlament tegnap esti rendkí-vüli ülését, amelyen Kataló-nia függetlenségének kinyil-vánítása is napirendre kerül-hetett. A katalán törvényho-zás lapzártánk után ült össze.Madrid/Barcelona.

Feszült várakozás előzte meg Spanyolországban a katalán parlament tegnap esti rendkí-vüli ülését, amelyen Kataló-nia függetlenségének kinyil-vánítása is napirendre kerül-hetett. A katalán törvényho-zás lapzártánk után ült össze.

Madrid/Barcelona. A katalán parlament egyetlen hivatalos napirendi pontja Carles Puigdemont katalán elnök felszólalása, amelyben értékelte az aktuális politikai helyzetet. A katalán elnök nem tett olyan konkrét kijelentést, amely szerint biztosan a parlament elé terjesztenék a függetlenségi nyilatkozatot.

Mindenki csak találgat

Ada Colau, Barcelona polgármestere arra kérte a katalán elnököt, hogy ne próbálja meg egyoldalúan kikiáltani Katalónia függetlenségét A hétfő a találgatások jegyében telt, a katalán függetlenségi pártok soraiból különböző nyilatkozatok érkeztek arról, hogy mi történhet. Benet Salellas, a szélsőbaloldali Népi Egység (CUP) nevű párt képviselője kijelentette: „Nyertünk a referendumon, és kedden érvényesíteni kell az eredményeket”. A politikus szerint nem lenne korrekt elodázni a katalán köztársaság kikiáltását, és pártja nem értené meg, ha ezt nem tennék meg kedden. A katalán parlamentben 10 képviselővel rendelkező párt a függetlenséget támogatja, de nem tagja a katalán kormánynak. A spanyol sajtó szerint a CUP nyilatkozatával nyomást akar gyakorolni a kormányzó Junts pel Sí (Együtt az igenért) pártszövetségre. A két katalán kormánypárt, az Európai Katalán Demokrata Párt (PDeCAT) és a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) politikusai viszont jóval árnyaltabban fogalmaztak. Marta Pascal, a PDeCAT képviselője már csak egy szimbolikus nyilatkozatról beszélt, míg Sergi Sabria, ERC szóvivője azt mondta: Katalónia népe elnyerte a köztársaság jogát, és az most formát ölt. Az sem kizárt, hogy a függetlenség kinyilvánítása után annak végrehajtását felfüggesztik a nemzetközi elismerés megszerzéséig, ahogy az történt 1989-ben Szlovénia esetében.

Madrid hajthatatlan

Felszólította a spanyol kormány Carles Puigdemont elnököt, hogy ne tegyen olyan lépést, amely visszafordíthatatlan következményekkel jár.A spanyol kormány minden eshetőségre felkészült – közölte Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes, hangsúlyozva, egy katalán függetlenségi nyilatkozat nem marad válasz nélkül. „Meg fogjuk akadályozni Katalónia függetlenségét. Meghozzuk a szükséges intézkedéseket” – tolmácsolta Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök szavait Pablo Casado, a konzervatív Néppárt szóvivője. Pedro Sánchez, a spanyol parlament legnagyobb ellenzéki erejének, a Spanyol Szocialista Munkáspártnak (PSOE) elnöke kérte a katalán elnököt, térjen vissza a törvényesség útjára, mert szerinte van még idő a párbeszédre. A többi ellenzéki párt is Madrid pártján áll.

Három forgatókönyv

Spanyolország nem fogja ennyiben hagyni a katalán önállósodást, de vajon mit tehet? Az első lehetőség, hogy a spanyol kormány aktiválja az alkotmány 155-ös cikkelyét, amely szerint ilyen esetben a spanyol kormány részben vagy egészben felfüggesztheti Katalónia autonómiáját. Ezt akkor lehet megtenni, ha egy autonóm tartomány alkotmányellenesen cselekszik, vagy olyan módon, ami végzetesen veszélyezteti Spanyolország egészének érdekeit. Ez a függetlenség kinyilvánításával megvalósul, tehát alkotmányosan megtehető a lépés. Ebben az esetben a katalán parlamentet feloszlatják, és két hónapon belül új regionális választásokat kell kiírni. Ez a megoldás valószínűleg erősítené a szeparatista mozgalmat, feltüzelné az ellenállást, ráadásul az új parlamentben lehet, hogy ismét a szeparatisták lennének többségben.

A második lehetőség a szükségállapot bevezetése lenne, amikor a spanyol kormány a hadsereget vetné be, hogy átvegye Katalónia közvetlen irányítását. Ez valószínűtlen, mivel már a népszavazás során is sok atrocitást és közel ezer sérültet eredményezett a rendőri közbeavatkozás. A szükségállapot ráadásul olyan eszközök bevetését is lehetővé teszi, amit az alkotmány nem, vagyis maga a szükségállapot bizonyos értelemben félreteszi az alkotmányt, amelyre eddig a spanyol kormány hivatkozott. A harmadik lehetőség a tárgyalás, kompromisszumkeresés. Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök elutasította a tárgyalást, így valószínűleg közvetítőnek, harmadik félnek kéne vezetni a békéltetést, felvetve új lehetőségek, esetleg alkotmányos változtatások mérlegelését. Carles Puidgemont az Európai Bizottsághoz fordult már korábban, hogy közvetítsen, de az hallani sem akart erről, belügynek minősítve az esetet. (MTI, Privatb., ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?