<p>Az Európai Unió döntéshozatali és intézményi rendszerét megreformáló lisszaboni szerződés aligha léphet életbe 2010 előtt - vélekedett szerdán Brüsszelben, üzletembereknek tartott előadásában a luxemburgi miniszterelnök. Jean-Claude Juncker szerint nem reális az a remény, hogy a jövő júniusi európai parlamenti választásokat már a lisszaboni szerződés hatálya alatt lehessen megtartani.</p>
Juncker a Lisszaboni Szerződésről
A reformszerződés a 2010-es év elején - esetleg éppen január elsején - léphet életbe - vélte a tekintélyes Európa-politikus. Ahhoz, hogy a 2009 júniusi választásokra már hatályban legyen a szerződés, az összes tagországnak legkésőbb februárban ratifikálnia kellene - jegyezte meg.
Írország polgárai idén júniusban népszavazáson vetették el a reformszerződést. Az EU októberi csúcstalálkozóján az íreknek be kell számolniuk arról, miben látják a kudarc okait, és milyen lehetséges megoldást tartanak elképzelhetőnek.
Uniós források szerint Brüsszel nagyon nem hajlik arra, hogy az írek kedvéért újratárgyalják és egyes pontokon módosítsák a szerződést. Ha azonban azt sem akarják, hogy Írország kimaradjon az integráció további elmélyítéséből, akkor előbb-utóbb újra népszavazásra kellene bocsátani a kérdést Írországban - úgy, hogy az unió előzőleg valamilyen módon, a szerződésszöveg hivatalos módosítása nélkül, "megnyugtatná" az íreket, igyekezne eloszlatni a szerződéssel szembeni aggályaikat. Ennek megtörténte után jövő őszre esetleg ki lehetne írni az újabb ír referendumot - vélekednek uniós berkekben.
Addig is - hírlik Brüsszelben - az "egy ország, egy biztos" elvének fenntartásával is megpróbálhatnak "kedveskedni" Dublinnak. Ezt az elvet, amelynek értelmében minden tagállamnak van egy biztosi posztja az EU "kormányában", az Európai Bizottságban, a jelenleg hatályban levő nizzai szerződés 2009 novembertől elvben "halálra ítéli", a lisszaboni szerződés azonban 2014-ig fenntartaná. Paradox helyzet, hogy az írek, amikor elutasították a lisszaboni szerződést, egyben az általuk felettébb kedvelt elv átmeneti megőrzésére is nemet mondtak.(MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.