Rámalláh/Bejrút. Ahmed Korei ügyvezető miniszterelnököt kérte fel ismét kormányalakításra, azaz a jelenlegi szűk körű ügyvezető kormány kibővítésére tegnap Jasszer Arafat palesztin elnök. A megbízatást Korei el is fogadja – jelentette be kedden Rámalláh-ban Nabíl Saat palesztin külügyminiszter.
Korei korábbi kormányalakítási erőfeszítései rendre kudarcot vallottak, elsősorban a különböző palesztin biztonsági szervezeteket is ellenőrző belügyi tárca betöltése kapcsán Arafattal kirobbant vitái miatt. Nabíl Saat elismerte, hogy a megalakítandó új kormány belügyminiszterét illetően még nincsenek konkrét elképzelések. Annyit mindenesetre hangsúlyozott, hogy a kabinetnek erőskezű belügyminisztere lesz, aki képes lesz az összes rábízott biztonsági feladat kezelésére. Konkrét nevek eddig nem merültek fel, de az elvekről megállapodtunk – mondta.
Rámalláhban már napok óta tartották magukat azok az értesülések, miszerint Arafat a biztonsági erők feletti ellenőrzés miatti nézeteltéréseik ellenére újra Koreit akarja megbízni kormányalakítással. Korei előzőleg olyan kijelentéseket tett, hogy nem vállalná az újabb megbízatást. Nem lényegtelen: Koreinek, aki erősen reméli, hogy tartós tűzszünetet köthet Izraellel, előző kabinetjébe nem sikerült bevonnia a szélsőséges palesztin csoportok képviselőiből senkit sem. Az USA és az útiterv kidolgozásában résztvevő többi ország, illetve az ENSZ folyamatosan figyelemmel kíséri a palesztin kormányalakítási erőfeszítéseket. Az USA és Izrael azon a véleményen van, hogy a rendfenntartó és biztonsági erők irányításának egyetlen kézben kell összpontosulnia, mert csak így lehetnek hatékonyak a szélsőséges csoportok felszámolására tett erőfeszítések.
Izrael elleni közös fellépésben állapodott meg Libanon és Szíria. Mint a libanoni hadsereg közleménye fogalmaz, a két ország megegyezett abban, hogy milyen eszközöket vet be az ellenség fenyegetéseivel szemben, amelyekkel Libanonnak és Szíriának egyaránt szembe kell néznie. Részleteket nem közöltek az Izrael elleni közös fellépés formáiról. Az utóbbi időben kiéleződött a feszültség a térségben, miután Izrael október elején állítólagos palesztin kiképzőtábort támadott szíriai területen. Az izraeli hadsereg akkor olyan mélységben hatolt be szíriai területre, amilyenre harminc éve nem volt példa.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.