<p>Csak egy-egy erdőtűz után ötlik az ember szemébe, hogy micsoda úszómedencés paloták rejtőzködnek Athén környékén.</p>
Ingatlanpiaci "tisztítótűz" is a görögországi tűzvész
- Minden egyes tűz után felfedezünk olyan lakóingatlanokat, amelyek létezéséről nem is tudtunk. A görög állam már jó ideje rendre legalizál minden engedély nélküli építkezést" - jelentette ki Nikosz Haralambidesz, a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet görögországi részlegének igazgatója.
Az illetékes ügyészség nyomozást rendelt el annak kiderítésére, hogy gyújtogatás okozta-e a múlt héten azt a tüzet a főváros környékén, amelyben megsemmisült mintegy 150 ház, illetve több ezer hektárnyi erdő és termés. Bár a mediterrán országokban a szárazság és a hőség gyakran okoz erdőtüzet, a görög közvélemény meg van győződve arról, hogy pénzéhes ingatlanfejlesztők állnak számos tűzeset mögött. A görög főváros ugyanis az utóbbi több mint másfél évszázadban hihetetlen mértékben kiterjeszkedett a környező hegységek - a Párnida, a Himettosz vagy a Pendeli - erdeibe. Amikor 1834-ben a modern görög állam fővárosává nyilvánították, Athén még csak egy falu volt az Akropolisz lábánál.
Vidékről főleg az utóbbi néhány évtizedben özönlöttek a munkát kereső emberek a városba, és a lakások utáni kereslet jóval meghaladta a városfejlesztés ütemét. Nagyon sok lakóházat engedély nélkül építettek fel, és a kormányok utólag - a minél több szavazat begyűjtésének szándékával - legalizálták azokat.
"Ideje véget vetni ennek a veszélyes és abnormális jelenségnek. Be kell tiltani a további terjeszkedést, mert a főváros tüdejét képező erdőkből lassan nem marad semmi" - írta a Kathimerini című konzervatív napilap szerkesztőségi cikkében.
"Rengetegen akarnak az Athén környéki erdőkben építkezni" - mondta a Greenpeace-igazgató. A legfrissebb városrendezési terv szerint újabb 25 ezer hektárnyi mezőgazdasági területet és erdőt nyilvánítanak építési övezetté.
A világválság miatt most éppen zsugorodó görög gazdaságban az építőipar a legerősebb húzóágazat. Ezért ha a konzervatív kormánynak intézkedéseivel sikerül az ágazat növekedését gyorsítani, akkor az nagy politikai előnyt hozhat neki a márciusra tervezett választásokon az ellenzéki szocialistákkal szemben, akik a közvélemény-kutatási eredmények szerint nyerésre állnak.
Jeórjiosz Szufliasz környezetvédelmi, várostervezési és közmunkaügyi miniszter ígéretet tett arra, hogy Attika régió minden leégett erdeje helyébe újat telepítenek. A miniszterre mindazonáltal belpolitikai össztűz irányul, mert engedély nélkül építtetett nyaralót Athén közelében.
Környezetvédők szerint az egyre csak növekvő - már majdnem ötmillió lakosú - és egyre szennyezettebb levegőjű Athén még elviselhetetlenebb lesz az erdők folyamatos irtásával. Nikosz Hlikasz ökológus azt mondja: óriási környezeti katasztrófa fenyeget. "A katasztrófát elhárító intézkedések elmulasztása politikailag ma már többet nyom a latban, mint nem legalizálni az engedély nélkül épült ingatlanokat" - mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.