Idén legalább hatvan újságírót öltek meg munkája során

New York |

<p>Legalább hatvan újságírót öltek meg munkája során vagy foglalkozása miatt 2014-ben - derült ki az újságírók védelmére alakult nemzetközi bizottság (CPJ) kedden kiadott éves beszámolójából.</p>

Idén "szokatlanul magas" volt a megölt újságírók között a külföldi tudósítók aránya, akik a halálesetek nagyjából negyedét tették ki. Ugyanakkor a médiamunkások döntő többségét továbbra is hazájában fenyegeti leginkább a gyilkosság veszélye - írta jelentésében a New York-i székhelyű szervezet, amely 1992 óta közöl éves összesítéseket.

A legtöbb halálos áldozatot idén is a szíriai polgárháború követelte, amelyben 2014-ben 17 újságíró halt meg. Ebben a konfliktusban történt az év két legkegyetlenebb - és emiatt a legnagyobb visszhangot kapott - esete is: az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet lefejezte James Foley és Steven Sotloff amerikai újságírókat, és az interneten közzétette a kivégzést bemutató felvételeket. A 2011 óta tartó szíriai konfliktusban a sajtó 79 munkatársa vesztette életét.

Az oroszbarát szakadárok és ukrán kormányerők kelet-ukrajnai konfliktusában 2014-ben öt újságíró halt meg. A kelet-európai országban legutóbb 2001-ben végeztek egy riporterrel. A nyáron a Gázai övezetben lezajlott palesztin-izraeli összecsapásokban négy riporter és három másik médiamunkás vesztette életét, Irakban pedig öt újságíró esett erőszak áldozatául. Az idei nyugat-afrikai ebolajárvány - minden idők legsúlyosabbika - miatt a térségbe utazó újságírót és két segítőjét holtan találták egy guineai faluban.

2014-ben kevesebb újságíró vesztette életét, mint tavaly, amikor legalább hetven halálos áldozatot szedett a sajtómunkásokat érintő erőszak. Azonban 1992 óta az utóbbi három év volt a legvéresebb az újságírók számára - közölte a CPJ. A szervezet arról is beszámolt, hogy 18 riporter halálát továbbra is vizsgálja.

Az összesítés csak azokat a médiamunkásokat tartalmazza, akiknek halála a munkájukkal összefüggő "ellenséges cselekmény" következménye volt. A halálos áldozatok között nem csupán háborús tudósítók vannak, hanem olyanok is, akik rendőrségi visszaélések, politikai korrupció vagy szervezett bűnözés leleplezése miatt váltak megtorlás áldozataivá.

A szervezet egy másik jelentéséből az is kiderül, hogy világszerte 220 újságírót börtönöztek be tevékenysége miatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?