Az évente megjelenő End of Childhood Index (Gyerekkor Vége Index) a gyermekkort leginkább szétziláló tényezőkkel foglalkozik: ide tartozik a korai házasság, a korai terhesség, az oktatás mellőzése, a betegségek, a hiányos táplálkozás és az erőszakos halál.
Ezek a 2000-es évben 970 millió gyereket érintettek világszerte, ma mintegy 690 milliót. Egyötödüket megölték.
"Minden gyereknek megvan a joga a gyerekkorra. A kormányoknak nem lenne szabad tétlenül nézniük, amikor a gyerekeknek dolgozniuk kell, kezelhető betegségben, például tüdőgyulladásban meghalnak vagy kislányok teherbe esnek" - véli Susanne Krüger, a Save the Children egyik vezetője.
Mint mondta, történtek előrelépések is: a tanulmány szerint világszerte legalább 280 millió gyereknek jobb élete van, mint 2000-ben. Egészségesebben és nagyobb biztonságban nőnek fel, oktatáshoz és elegendő táplálékhoz jutnak és védve vannak a gyerekmunkától vagy a korai házasságtól.
A szervezet szerint 4,4 millióval kevesebb gyerekkorban bekövetkező haláleset történik, 48 millióval kevesebb gyerek szenved hiányos táplálkozás okozta fejlődési zavartól, 94 millióval kevesebb gyerek dolgozik és 3 millióval csökkent a tinédzserterhességek száma.
A gyerekek helyzete a konfliktusos területeken a legrosszabb. 420 millió gyerek él ilyen régióban, kétszer annyi, mint 1995-ben. A konfliktusos országokban a legmagasabb a gyerekkori halandóság, nagy a fejletlen gyerekek aránya és növekszik azon gyerekek száma, akik nem járnak iskolába.
A korai házasság és a gyerekmunka aránytalanul gyakori az olyan konfliktusos országokban, mint például Szíria vagy Jemen.
A szülőföldről való elűzetés az egyetlen, a gyerekkort tönkretevő tényező, amely 2000 óta nagyobb arányban befolyásolja gyerekek életét világszerte. Csaknem 31 millió gyereket érint, ami 80 százalékos növekedést jelent az elmúlt 20 évben.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.