Feltehetően géppuskával is lőttek izraeli katonák októberben a Reuters és más hírügynökségek munkatársaira az izraeli-libanoni határ mentén októberben történt incidens során, melyben a Reuters egyik operatőre meghalt – derült ki az Alkalmazott Tudományos Kutatás Holland Intézete (TNO) nevű szervezet csütörtökön közzétett jelentéséből.
Holland szervezet: vélhetően géppuskával is lőttek a Reuters izraeli tanktámadásban meghalt újságírójára
A hágai székhelyű TNO vizsgálata szerint – mellyel a Reuters hírügynökség bízta meg az intézetet – a tankból csaknem két percen át lőttek nemzetközi hírügynökségek a határ libanoni oldalán lévő, jól beazonosítható munkatársaira, akik közül a 37 éves Iszám Abdallah, a Reuters operatőre meghalt, többen pedig, köztük Christina Assi, az AFP hírügynökség fotósa megsebesült.
A vizsgálat szerint a tank lövegéből két 120 milliméteres lövedéket lőttek ki rájuk, majd nehézgépfegyverrel is tüzet nyitottak.
A TNO emellett hang- és videófelvételek segítségével azt is meg tudta határozni, honnan érkeztek a lövedékek, melyekkel egyébként az izraeli Merkava tankok vannak felszerelve.
„Nagy a valószínűsége annak, hogy egy Merkava tankból lövedékek után gépfegyverekkel is tüzeltek az újságírók irányába. Az utóbbit nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, mert az irány és a pontos távolság a gépfegyverektől nem nyert megállapítást” – áll a jelentésben.
A 70 oldalas jelentés összeállítói felhívták a figyelmet arra, hogy az újságírók – akik egy az izraeli-libanoni határon kialakult ágyúzást rögzítettek a támadás előtt a libanoni Alma es-Saab településnél – többsége jól láthatóan viselte kék, PRESS feliratú mellényét és sisakját.
„A lehető legsúlyosabban elítéljük a támadást olyan, terepen dolgozó újságírók csoportja ellen, akik messziről is jól felismerhetően viselték megkülönböztető jelzéseiket” – szögezte le Alessandra Galloni, a Reuters főszerkesztője és felszólította az izraeli hadsereget, adjon magyarázatot a történekre és vonja felelősségre az elkövetőket.
Phil Chetwynd, az AFP főszerkesztője szintén átlátható és független vizsgálatot sürgetett, kiemelve: amennyiben valóban géppuskákkal tüzeltek a sajtó dolgozóira, bizonyosságot nyer, hogy az incidens szándékos volt.
A vizsgálatot elemző szakértők eltérő véleményeket fogalmaztak meg a támadás szándékosságával kapcsolatban.
Az incidenst követően az izraeli hadsereg bejelentette, hogy az esetről felvételeik vannak és vizsgálatot indítottak, azóta azonban nem tettek közzé nyilatkozatot az ügyben. A TNO előzetes, decemberben lefolytatott vizsgálatával kapcsolatban csupán annyit közöltek, hogy az izraeli katonaság „nem vesz célba újságírókat”, később pedig hozzátették, hogy az incidens harci övezetben történt.
Az ügyben az ENSZ is vizsgálatot sürgetett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.