<p>Elsősorban fiatal - 30 év alatti - férfiakból verbuválódik az Európai Unióban működő szélsőjobboldali pártok egyre népesebb tábora egy brit politikai kutatóintézet hétfőn közzétett felmérése szerint.</p>
Hódít a szélsőjobb a fiatalok körében
"Miközben számos európai ország figyelmét a gazdasági helyzet köti le, egy másik bizalmi válság van kibontakozóban. A fiatalok egész Európában úgy érzik, cserbenhagyták őket a hagyományos pártok és képviselőik, így szimpátiájukat a populista csoportok élvezik" - figyelmeztetett Jamie Bartlett, a Demos brit agytröszt által kiadott jelentés szerzője.
A www.demos.uk honlapon elérhető dokumentum elkészítéséhez a Facebook népszerű közösségi oldalt hívták segítségül, tekintettel arra, hogy a populista pártok előszeretettel használják a világhálót nézeteik terjesztésére, és hívek toborzására. Tizenegy uniós országból történt az információgyűjtés: összesen 14 szélsőjobboldali csoport - többek között a finnországi Igazi Finnek, a norvég Haladás Párt, a német Szabadság párt, a Dán Néppárt - közel 11 ezer szimpatizánsát vonták be a felmérésbe.
A szerző a tanulmány bevezetőjében megállapítja, hogy Ausztriában, Bulgáriában, Dániában, Magyarországon, Hollandiában, Svédországban, Lettországban, valamint Szlovákiában és az Európai Parlamentben is az utóbbi évtized során jelentősen megnőtt a szélsőjobboldali csoportok politikai súlya. A szerző kitér arra, hogy a Jobbikot is górcső alá vették, de a mostani felmérésbe nem kerültek bele a magyar párt híveitől származó információk.
A tanulmány rámutat, hogy a populista csoportok szimpatizánsai 63 százalékban 30 év alattiak, és 75 százalékuk férfi. Az átlagnál valamivel több közöttük a munkanélküli, továbbá az átlagnál nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy az utcára vonuljanak tüntetni.
A felmérés tanúsága szerint elsősorban az iszlamizmus jelentette fenyegetés, a bevándorlás, a "dolgozók jogait" megnyirbáló nemzetközi kapitalizmus és a globalizáció-ellenesség, így a nemzeti kultúra védelme melletti elkötelezettség tartja össze a szélsőjobboldal híveit. Mint a tanulmány rámutat, ezek az emberek már nem hisznek a kormányukban, az európai uniós intézményekben és az igazságszolgáltatásban. "Az ő szemükben a fő politikai erőt jelentő pártok elvesztették a kapcsolatot a valósággal, unalmasak és képtelenek megfelelő választ adni a mindennapokban jelentkező problémákra" - összegezte tapasztalatait Bartlett, hozzátéve, hogy "komolyan kell venni" a szélsőjobboldal aggodalmait. Szerinte az európai politikai vezetésnek "össze kell szednie magát, figyelnie és válaszolnia kell".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.