Washington. Hillary Clinton elismerte vereségét a Demokrata Párt elnökjelöltségéért vívott versenyben, és támogatásáról fogja biztosítani győztes vetélytársát, Barack Obamát – áll a New York-i szenátor tegnap közzétett levelében.
Hillary bedobja a törülközőt
„Az eddigi kampány során mindig azt mondtam, hogy határozottan támogatni fogom Obama szenátort, ha ő lesz a Demokrata Párt elnökjelöltje. Most be akarom váltani ezt az ígéretemet” – áll az egykori first lady levelében.
Egy nap alatt meggyőzték politikai szövetségesei a kedden még hezitáló Hillary Clintont arról, hogy most már ideje feladni a demokrata elnökjelöltségért folytatott küzdelmét. Eredetileg mára tervezték a kiszállását bejelentő beszédet, de végül elnapolták holnapra, Wolfson szerint azért, hogy a részt venni szándékozó szimpatizánsok is jobban felkészülhessenek.
Barack Obama közben felállított egy háromtagú bizottságot az alelnökjelölt kiválasztására. A testületnek tagja Caroline Kennedy, az 1963-ban megölt John F. Kennedy elnök lánya. Hillary Clinton kedden jelezte, „nyitott arra”, hogy ő legyen az alelnökjelölt. Ez ugyan segíthetné Obamát abban, hogy elnyerje azoknak a bizalmát, akik az előválasztások során az egykori first ladyt támogatták, viszont több érv is szól a közös indulás ellen. Obama ugyanis a változás jelszavával kampányol, ezt az üzenetet pedig gyengíthetné, ha a washingtoni bennfentesnek tartott Clintont választaná társnak.
Azzal, hogy Clinton feladja a versenyt, új szakasz kezdődik a kampányban, amelynek csúcspontja a november első keddjén esedékes elnökválasztás lesz. Most már a két nagy párt – a demokraták és a republikánusok – jelöltjeinek párbaján lesz a hangsúly. Ez izgalmasnak ígérkezik, ugyanis életútjukat és politikai programjukat tekintve két nagyon különböző politikusról van szó. Már önmagában az a tény is sokatmondó, hogy a több mint húsz éve szenátorkodó republikánus John McCain idén tölti be 72. életévét, míg a szenátusba 4 évvel ezelőtt bekerült afroamerikai Barack Obama még csak 47 éves.
Több fontos kérdésben is különbözik a két jelölt véleménye, különösen igaz ez például Irakra. Obama minél hamarabb kivonná az amerikai katonákat az országból, míg McCain szerint ez katasztrófához vezethetne. Az már az utóbbi hetekben kiderült, hogy az egymás elleni kampányolásnak, melyek lesznek a főbb irányai. Obama igyekszik úgy beállítani McCaint, mint aki folytatná a rendkívül nép?szerűt?len George Bush jelenlegi elnök politikáját. A republikánus jelölt eközben azt hangoztatja, hogy riválisa tapasztalatlan, különösen nemzetbiztonsági kérdésekben, és ezzel szerinte veszélybe sodorná az országot. (mti, origo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.