Gyurcsány-frakció alakulhat a magyar Országgyűlésben?

Budapest |

<p>Ha akar, önálló, személyét és politikáját támogató képviselőkből álló parlamenti frakciót alakíthat Gyurcsány Ferenc a 2010. áprilisi magyarországi választást követően - írja pénteki sajtóközleményében a budapesti Nézőpont Intézet.</p>

Az intézet legfrissebb, március 12. és 14. között végzett ezerfős, országos reprezentatív közvélemény-kutatása alapján készített és az Új Szó Online-hoz is eljuttatott, mandátumbecsléséből kiderül: akár eléri az MDF az 5 százalékos bejutási küszöböt, akár alatta marad, az MSZP országos és területi listáiról bejut annyi Gyurcsány-hű politikus, akikkel létre lehet hozni az önálló képviselőcsoportot.
Az önálló frakció megalakulása akkor a legvalószínűbb, ha Mesterházy Attila a választások után is meg tudja őrizni frakcióvezető pozícióját. Ebben az esetben ugyanis Gyurcsány Ferencnek be kell érnie egy másodlagos szereppel is az új ellenzéki frakcióban. Ha a volt miniszterelnök nem akar Mesterházy Attila helyettese lenni, felmerülhet benne az önálló képviselőcsoport alakítása. Márpedig kritika nélkül biztosan nem fogja tudomásul venni a választási eredményt. Szeptemberi blogbejegyzésében már jelezte, áprilist követően ki kell beszélni „az eddig kibeszéletlent”:
„Aztán ha túl leszünk a választásokon, majd megbeszélhetjük, hogy mi volt az elmúlt évek tanulsága, és azt is, hogy mi következik ebből. Nem a tisztázó elemzések, a belső viták, vagy az értelmes diskurzus ellen vagyok. Nem azt mondom, hogy söpörjük szőnyeg alá sok év felhalmozódott konfliktusát. De mindennek megvan a maga ideje. Most együtt maradni, kormányozni, dolgozni, az igazunkért megküzdeni, kampányolni kell. Aztán majd eljön az idő, hogy kibeszéljük az eddig kibeszéletlent. De mindent a maga idejében” – írta Gyurcsány Ferenc 2009. szeptember 18-iki blogbejegyzésében.1
A Gyurcsány-frakció megalakítható akkor is, ha az MDF (vagy más kispárt) bejut a parlamentbe, s akkor is, ha a baloldalt csak az MSZP képviseli majd. Mindkét lehetséges forgatókönyv esetén megvan a frakció létrehozásához minimálisan szükséges tíz képviselő, ezen felül pedig további olyan politikusok, akik támogatásával számolni lehet. Az MDF bekerülése esetén akár tizennégy, kimaradásával pedig tizenöt olyan képviselőt is találhat a volt miniszterelnök, aki eddigi politikusi pályája, közéleti szerepvállalásai vagy a volt kormányfőhöz fűződő személyes kapcsolata alapján csatlakozna az új frakcióhoz. Az új baloldali képviselőcsoport megalakításnak egyedüli feltétele, hogy a tagoknak szakítaniuk kell az MSZP-vel, s függetlenként vagy egy új párt tagjaként alakíthatják csak meg a Gyurcsány-frakciót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?