Gyanús győzelem, Caracas forrong

<p>Caracas. Pattanásig feszült a légkör Venezuelában a vasárnapi előrehozott elnökválasztás után. A választási bizottság a nemrég elhunyt Chávez által kijelölt utódot hozta ki győztesnek, de csak pár tizeddel. Az ellenzéki jelölt ezt nem fogadja el, újraszámlálást követel.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Már vasárnap is voltak rendbontások több választókörzetben: a szavazóhelyiségek este hatkor bezártak, ezért nagyon sokan nem tudták leadni szavazatukat. Nem sokkal később – egy időre – leállt az internetszolgáltatás a fővárosban. A nyugtalanság az éjszakai eredményhirdetés után nőtt.

A hivatalos eredmény: a március 5-én elhunyt Hugo Chávez utódjának kijelölt Nicolás Maduro a voksok 50,66 százalékát szerezte meg, az ellenzék közös jelöltje, Henrique Capriles 49,07 százalékot kapott. A különbség 235 ezer szavazat, az összesen leadott 14,7 millió voks töredéke. A részvételi arány 79 százalékos volt.

„Nem ismerjük el az eredményt, amíg minden venezuelai szavazatát egyesével újra nem számolják” – mondta hajnali sajtóértekezletén Capriles. Maduro, a jelenlegi ügyvezető államfő akkor még azt állította, tesznek az ellenzék követelésének. „Nem félünk, beszéljenek az urnák, mondják el az igazságot.”

Capriles tegnap közölte, az ellenzék 300 ezer választási visszaélésről értesült, ezért „Maduro még kevésbé legitim, mint korábban”. Ez a 300 ezer több, mint ahány szavazattal Maduro nyert. Ennek ellenére a választási bizottság „megmásíthatatlannak” nyilvánította az eredményt.

A buszsofőrből külügyminiszterré, majd Chávez alelnökévé avanzsált Maduro szájíze nagyon keserű lehet, a felmérések neki mint a „chávizmus” örökösének és folytatójának 10 százalékos fölényt jósoltak. Pár napja még magabiztosan kijelentette: tízmillió szavazatot ver rá Caprilesra. Elemzők szerint a hajszálvékony többséggel Maduro „lesújtó győzelmet” aratott.

A tavaly októberi elnökválasztáson is Capriles volt az ellenzék jelöltje Chávezzel szemben. Akkor 55:44 százalékos arányban veszítette el a választást. A súlyos rákbeteg Chávez azonban még a hivatali esküt sem tudta letenni, s március 5-én elhunyt. Utódjának, bárki legyen is az, számos gonddal kell megküzdenie: meggyengült demokratikus intézményrendszer, politikai polarizáció, politikai ambíciókat tápláló hadsereg, rendkívül magas bűnözési ráta, valamint függőség a kőolajszektortól.

Az ügyvéd végzettségű, 40 éves Capriles máris szép politikai pályát futott be. Sokan azért nem hisznek neki, mert a caracasi felsőosztály tagja. Huszonhat éves korában az azóta már megszűnt képviselőház (Cámara de Diputados) legfiatalabb elnöke lett, kétszer kormányzóvá választották az egyik legfontosabb venezuelai államnak számító, a főváros egy részét is magában foglaló Mirandában. Az elnöki székért folytatott kampányban két fontos dolgot ígért: véget vet a kőolajvagyon elherdálásának és megemeli a minimálbért. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?