Tbiliszi/Kijev. Az új grúz vezetés úgy döntött, erőfeszítéseit megsokszorozva a parlamenti- és elnökválasztás megszervezésére összpontosítja, hogy Grúziában törvényes hatalom legyen, amely képes vállalni az ország helyreállításának feladatát, miközben az a gazdasági összeomlás határán van.
Grúzia gazdasága az összeomlás határán
Grúzia a gazdasági összeomlás szélén áll – jelentette ki Nino Burdzsanadze, a kaukázusi köztársaság ideiglenes államfője. Az elnöki hivatal munkatársai előtt elmondta, hogy pénzügyi segítséget kíván kérni a nemzetközi közösségtől, mivel az ország gazdasági helyzete sokkal súlyosabb, mint azt sokan gondolták. Kijelentette: a gazdaság állapotának további romlását elkerülendő több radikális intézkedés bevezetésére lesz szükség. Az ideiglenes elnök nyilatkozatát egyenes adásban közvetítette a grúz televízió is. Grúzia gazdasági helyzete már tíz éve válságban van, külföldi adósságának összege eléri az 1,75 milliárd dollárt. A Nemzetközi Valutaalap megtagadta, hogy pénzt folyósítson Tbiliszinek, ameddig Eduard Sevardnadze korrupcióval összefonódott kormánya van hatalmon.
Aszlan Abasidze szerint nem volt bársonyos forradalom Grúziában. Az adzsár vezető úgy vélekedett, hogy ilyen forradalom nem is létezik, mert minden forradalom véres. Szerinte veszélyben forgott Eduard Sevardnadze volt grúz államfő élete, és az országban államcsíny történt. Szavai alátámasztására elmondta, hogy Tbilisziben szétverték pártja, az Újjászületés székházát, megrongálták az adzsáriai televízió közvetítőkocsiját. „A volt grúz elnök rezidenciáját megközelítő emberek kezében fegyver volt, ez lenne talán a bársonyos forradalom?” – kérdezte Abasidze. Az Újjászületés egyébként nem vesz részt a grúz parlament munkájában – jelentette be Dzsemal Gogitidze, a párt elnökének első helyettese. Szerinte jelenleg Grúziában nincs elnök, nincs ügyvezető elnök, mert azzal, hogy november 23-án összeült az új parlament, megszűnt a korábbi, 1999-es törvényhozás mandátuma, vagyis a parlament korábbi elnöke, Nini Burdzsanadze nem lehet ügyvezető államfő.
Bejelentette lemondását Avtandil Dzsorbenadze grúz államminiszter, a végrehajtói hatalom második számú vezetője. Eduard Sevardnadze lemondott elnök egyik legutolsó, még posztján maradt híve tegnap Tbilisziben sajtóértekezleten jelentette be döntését. Az államminisztert Nino Burdzsanadze ideiglenes államfő reggeli, a televízióban is közvetített beszédében szólította fel a távozásra, jórészt rá hárítva a felelősséget az ország súlyos gazdasági helyzetéért és a november 2-i parlamenti választásokon elkövetett csalásokért.
Rendkívüli ülést kezdtek tegnap délután Kijevben a Független Államok Közössége tagországainak külügyminiszterei, hogy megvitassák a Grúziában kialakult helyzetet. Grúziát a tanácskozáson Merab Antadze külügyminiszter-helyettes képviselte, s jelen volt Igor Ivanov orosz külügyminiszter is, aki a hét végén Tbilisziben tárgyalt a konfliktusban érintett felekkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.