Gordon Brown "fél év alatt megoldható" válságra számított

London |

<p>"Fél év alatt megoldhatónak" tartotta Gordon Brown volt brit kormányfő a világgazdaságban elhatalmasodó pénzügyi válságot - egyebek mellett ez derül ki Brown volt pénzügyminisztere,</p>

Alistair Darling súlyos bírálatoktól hemzsegő új memoárjából, amelyben a munkáspárti politikus "reménytelennek" nevezte volt főnöke vezetési stílusát.

A "Back from the Brink" - "Vissza a szakadék széléről" - című kötetben, amelyből a The Sunday Times vasárnap kezdett sorozatban részleteket közölni, Darling felfedi, hogy a válság kibontakozásának idején "rendkívül dühös szóváltásokba" keveredett Brownnal a követendő gazdaságpolitikáról, és a miniszterelnök végül megpróbálta őt kirúgni.
"Az ármánykodó brownisták igen brutális rezsimet" honosítottak meg, és a Downing Streetet "a folyamatos válság és káosz légköre uralta" - áll a kötetben.
Darling felfedi: Brown - éppen a 2008. őszi pénzügyi krach előtt - meg volt győződve arról, hogy a brit gazdaság hat hónap alatt túljut a válságon, és ismét fellendülésnek indul.
A brit gazdaság végül nem hat hónapig, hanem hat negyedévig tartó - rekordhosszúságú - recesszióba süllyedt, amelyből csak 2009 utolsó negyedévében kezdett kikeveredni, de a növekedés azóta is rendkívül vérszegény. A brit recesszió ráadásul mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt recessziós ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.
A memoár szerint azonban Brown "igen dühösen" reagált arra, amikor pénzügyminisztere a recessziós jelek láttán egy interjúban kijelentette, hogy a brit gazdaság kilátásai hatvan éve nem voltak olyan rosszak, mint akkor.
Darling ezt a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak mondta 2008 augusztusának végén, megjósolva, hogy a válság "mélyebb és hosszabb lesz" az addigi általános várakozásnál.
A piacot sokként érte a pénzügyminiszter később helyesnek bizonyult előrejelzése: a font azonnal mélyrepülésbe kezdett az euróval és a dollárral szemben is. A miniszterelnök és pénzügyminisztere között feszülő ellentéteket már akkor jelezte jelezte, hogy Brown az interjú másnapján kármentő célú nyilatkozattal próbálta megfékezni a zuhanást, kijelentve a BBC-nek: a brit gazdaság "megfelelő helyzetben van a piaci viharok átvészeléséhez".
Gordon Brown - aki korábban tíz évig maga is pénzügyminiszter volt - 2007 nyarán, Tony Blair távozása után vette át a miniszterelnöki tisztséget, de 2010-ben elvesztette a parlamenti választásokat, és az akkor már 13 éve kormányzó Munkáspárt ellenzékbe került.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?