<p>Az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista fegyveres szervezet terjeszkedése globális következményekkel járhat - figyelmeztetett szerdán Dohában John Allen, az amerikai elnöknek az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció ügyeiben eljáró különmegbízottja.</p>
Globális fenyegetéssé válhat az Iszlám Állam
A nyugalmazott amerikai tábornok a koalíció résztvevőinek a katari fővárosban rendezett tanácskozásán szólalt fel. Kijelentette: megbosszulhatja magát az, ha nem lépnek fel hatékonyan az Iszlám Állam ellen.
Hangoztatta, hogy az IÁ nem kizárólagosan iraki vagy szíriai problémát jelent, hanem regionális problémát, amely kezd még szélesebb körre kiterjedni, globálissá válni.
John Allen kritikusan beszélt arról, hogy Irakban kormányzati vezetés alá kerültek az Iszlám Állam elleni koalíciós erők. Azt is kijelentette, hogy a dzsihadisták soraiba igyekvő külföldi fegyveresek, zsoldosok megállításának feladata nem egyedül Törökországé. Törökország határa Szíriával és Irakkal az utolsó védvonal - hívta fel a küldöttek figyelmét.
Az amerikai különmegbízott a szíriai válságra is kitért. Úgy vélekedett, hogy Bassár el-Aszad elnök nem kaphat szerepet annak hosszú távú rendezésében. Allen kiemelte, hogy a dohai tanácskozáson "nagyon vehemens" vita folyt a koalícióban részt vevő számos ország között arról, hogyan teremtsék meg a politikai átmenetet Damaszkuszban anélkül, hogy abban szerepet kapjon Aszad, akinek kormányhadserege 2011 óta hadat visel az iszlamisták és más fegyveres felkelőcsoportok ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.